O houbách

Křemenáč narůžovělý
Leccinum roseotinctum Watling

Založil: Kryšot(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit

Křemenáč narůžovělý
Autor fotografie: Kryšot

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: červen - říjen

Klobouk

Až 140 mm, v mládí polokulovitý, později klenutý, nakonec poduškovitý, v mládí bílý, bělavý nebo nepatrně narůžovělý, na otlačených místech tmavnoucí, později často s rezavě narůžovělým nádechem, někdy rezavě skvrnitý, zejména na temeni, okraj klobouku je v mládí olemovaný nepravidelnou přívěskatou blankou, která během dalšího růstu mizí.

Hymenofor

Rourky jsou až 25 mm, dlouhé, bělavé nebo nepatrně nažloutlé, ve stáří našedlé nebo nahnědlé, na řezu tmavnoucí, póry jsou stejně zbarveny jako stěny rourek. Výtrusný prach je hnědý.

Třeň

Až 200 mm, protáhlý, téměř válcovitý, v horní části trochu zúžený, povrch třeně je bílý nebo bělavý, roztrhaný na malé šupinky. Šupiny jsou v dospělosti bílé nebo bělavé, na dotek rychle tmavnou, na bazálni části třeně se vyskytují modré nebo modrozelené skvrny.

Dužnina

Bílá nebo bělavá, na řezu je v klobouku a horní polovině třeně nejdříve špinavě růžová, potom tmavne do šedofialova nebo hnědošeda, v bázi třeně se zbarvuje do modra nebo modrozelena, chuť je mírná, příjemná, vůně nenápadná.

Mikroskopické znaky

Výtrusy jsou 12 - 17 x 4 - 5 μ velké, hladké, protáhle vřetenivité.

Biotop

Dříve se uvádělo, že roste pod břízou, ale z novějších poznatků vyplívá, že je spíše vázaný na osiky. Já ho znám zatím z jedné lokality, kde roste také pod osikou.

Možnost záměny

Podobný je kozák bílý , který ale nemá na okraji klobouku přívěskatou blanku, taky barva klobouku nemá narůžovělý, nebo rezavý nádech a roste pouze pod břízou. . .

Vědecká/lidová synonyma

Leccinum percandidum (Vassilkov) Watling
Křemenáč bělostný

Význam

Je jedlý, ale je zařazen do červeného seznamu hub Č. r. jako CR - kriticky ohrožený druh, proto bychom ho neměli sbírat na konzumaci.+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30