Založil: basset(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: hojné | Upravit
Období růstu: květen - listopad
Většinou ve skupinách, trsech, někdy i čarodějných kruzích.
20 - 60 mm v průměru, v mládí pravidelně vyklenutý, ke stáru nepravidelný až plochý. Hnědý, okrový až bělavý (na okraji). Po okraji většinou světlejší a někdy rýhovaný (ovšem ne vždy). Pokožka za sucha sametová až mírně rozpraskávající, za vlhka slizká.
Lupeny nápadně husté, ke třeni zoubkem připojené, bělavé až nanejvýše lehce okrové.
30-130 x 1-5mm, okrouhlý, ke stáru často zploštělý. Okrový, ve stáří většinou tmavší a sametový.
Bělavá až okrová, aromatická. Pro někoho příjemně houbová, pro jiného už poněkud podezřele kyselé vůně".
Roste hojně, často už v květnu v listnatých smíšených, vzácně i jehličnatých lesích (nejen pod duby) v organickém opadu.
Brzy, většinou už od května.
Podobných je několik druhů, jejichž taxonomie není zcela ustálená. Například penízovka srostlá (Gymnopus ocior) se vyznačuje podobnými ekologickými nároky, tmavšími tóny klobouku i lupenů a mikroznaky. Penízovka vodnatá (Gymnopus aquosus) má naproti tomu světlejší (až bělavé) tóny klobouku, cibulkatý tvar báze třeně a narůžovělé rhizomorfy (vzdušné podhoubí).
Jedlá houba, kterou málokdo sbírá. Pokud je mladá a nečervivá, může prý být v květnu a červnu, kdy je jiných hub poskrovnu, praktickou a chutnou houbou do směsí a i jinak (zatím nevím jak - poprvé mám v ledničce*) - až vyzkouším, poreferuji).
*) já chorchee, který napsal popis, anžto Basset jen založil druh do Atlasu .
. . . Takže přicházím s gastronomickým posouzením. Podusil jsem na pánvi a vůně byla dosti nevábná. Chuť lehce houbová, ale nikterak zajímavá. Posolená se dala konzumovat. V menším množství jsem přidal k májovkám do salátu a nic se tím nepokazilo. Sbírat masově však určitě nebudu a nedoporučuji.
Hagara L, Antonín V (2014). Ottova encyklopedie hub. Ottovo nakladatelství, Praha.
mykologie.net
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času
vyzkoušel jsem, 09.08.2024 11:52, Oleg
Moc jsem nevěřil údajům o nejedlosti. Jsem znáný "kachním žaludkem", snesu opravdu dost. Včera jsem našel pod dubem u Trocnova kruh plodnic penízovky dubové, sebral jsem z něj asi 30 kloboučků. Dnes jsem je upražil jen s troškou solii a docela jsem si pochutnal. Když mi začalo být špatně, napřed jsem podezíral sugesci. Ale před chvilkou přišla nausea následovaná vomitem. Takže: souhlasím, že je nejedlá.