O houbách

Kyjanka zakouřená
Clavaria fumosa

Založil: Joska(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit

Kyjanka zakouřená
Autor fotografie: mlčochherp

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: červenec - listopad

Plodnice

Plodnice 2 - 12 x 0, 2 - 0, 5 cm, válcovité až vřetenovité, pak zploštělé, nevětvené, špinavě bělavé, v mládí kouřově zbarvené, později šedě krémové až okrově hnědé, ve stáří vybledající do špinavě šedavě bílé barvy. Plodnice jsou tuhé, lehce lámavé. Dužnina vodnatá, křehká, bělavá, vůně a chuti nenápadné.

Biotop

Je to velice vzácný druh houby, který je v Červeném seznamu makromycetů České Republiky uveden v kategorii ?EX, čili nezvěstný až vyhynulý druh. Toto zařazení však musí být přehodnoceno, protože za tu dobu již byla několikrát spatřena. Její výskyt je však pořád poměrně vzácný, takže by se na svých lokalitách měla chránit. Obecně se vyskytuje na prosvětlených místech ve všech typech lesů s porostem trávy, na jejich okrajích, na mechatých loukách aj. Podařilo se mi ji nalézt v intravilánu vesnice přímo u hlavní cesty na vyvýšeném pahorku v trávníku pod živým plotem. Vyrůstala v bohatých trsech tvořících velkou skupinu plodnic. Plodnice fruktifikují od července do listopadu, především tedy na podzim. Je známá především od pahorkatin až do horských oblastí. Fotografované plodnice vyrůstaly na nové lokalitě pro ČR. Byla nalezena i na jiných lokalitách v ČR a SK (kde je to taktéž vzácný druh!!): uváděn je nález na zalesněném svahu pod hradem nedaleko Liberce (2010), u Vltavy v okolí Nalžovického podhájí (2010), Kokořínsko, Orlické hory (2008), okolí Liberce (2011), Javorie, při ZV, neudržovaná louka (2010), Štiavnické vrchy, na kraji neudržované louky (2010), Štiavnické vrchy, na okraji dubového lesa (2010), Olbramice, v nepravidelně sečeném trávníku u živého plotu(2014).

Další zajímavosti a postřehy

Je to nejedlý, velice vzácný druh, jehož nálezy by se měly hlásit na nejbližší mykologické pracoviště či prostřednictvím portálu ČMS. Záměna je možná za jiné kyjanky rodu Clavaria, které však mají většinou jiné zbarvení plodnic a jiné mikroskopické znaky.

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch


  • Plodnice


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30