O houbách

Hřib kavkazský
Boletus caucasicus Singer ex Alessio

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé s výhradami | Rozšíření: občasné | Upravit

Hřib kavkazský
Autor fotografie: fáfa

Období růstu: květen - říjen

Klobouk

50-150 mm široký, jemně plstnatý, hnědý, s olivově nazelenalým nádechem, což je patrné především ve středu klobouku a u starších plodnic. V dospělosti je také velmi často patrný načervenalý lem okraje klobouku.

Třeň

zhruba 50-150x20-50, břichatý až kyjovitý, zpravidla s dobře vyvinutou červenou síťkou pod kloboukem, která v půli třeně přechází v drobné tečkování, které je někdy sotva patrné.

Biotop

V listnatých nebo smíšených lesích, především pod lipami, duby a buky, pravděpodobně pouze v nížinách

Další zajímavosti a postřehy

Mykologické zařazení hřibu kavkazského není zcela jednotné. Popsal jej německý mykolog Rolf Singer v roce 1947 na základě nálezů z Kavkazu jako varietu hřibu koloděje. Následně s tímto taxonem sjednotil Imlerův materiál z let 1934 a 1950 popsaný jako „hřib Quéletův se síťkovaným třeněm“ a na základě negativní amyloidní reakce Imlerova materiálu přeřadil hřib kavkazský na samostatný druh (1966). Ani k jednomu z popisů (1947, 1967) nepřipojil latinskou diagnózu a udání typu, takže jsou tyto názvy s ohledem na aktuální nomenklaturní pravidla považovány za neplatné. Singerův popis později (1985) validizoval Carlo Luciano Alessio. Českoslovenští mykologové Albert Pilát a Aurel Dermek v roce 1974 upozornili, že exempláře z Kavkazu a Imlerův materiál, které Singer ztotožňoval, jsou s největší pravděpodobností odlišné houby. Mykolog Jiří Hlaváček se k tomuto názoru připojil (1995) a upozornil, že hřib kavkazský ve skutečnosti vykazuje pozitivní amyloidní reakci (Singera u svého nálezu reakci nevyzkoušel, do popisu se dostala ztotožněním s Imlerovou houbou vykazující negativní reakci). Na základě toho Hlaváček tento taxon v roce 1995 přeřadil na poddruh hřibu koloděje. Někteří mykologové předpokládají, že hřib kavkazský může být formou hřibu koloděje, který je relativně variabilní.

Vědecká/lidová synonyma

Boletus caucasicus Singer 1966 - nom. inval.
Boletus caucasicus Singer ex Alessio 1985
Boletus luridus subsp. caucasicus (Singer ex Alessio) Hlaváček 1995
Boletus luridus var. caucasicus Singer 1947 - nom. inval.

Význam

Po důkladné tepelné úpravě je sice jedlý, ke sběru se ale vzhledem k jeho vzácnému výskytu nedoporučuje

Literatura a zdroje

nahuby.sk
wikipedie


Další fotografie


+ Přidat další fotografie

Komentáře

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času