O houbách

Květnatec Archerův
Clathrus archeri

Založil: Kraken(m) | Zařazení: jedlé s výhradami | Rozšíření: občasné | Upravit

Květnatec Archerův
Autor fotografie: Kraken

Plodnice

Plodnice vyrůstá z vajíčka, které je částečně skryté v půdě. Vajíčko má šedou až hnědavou barvu a k substrátu je přichyceno několika fialovými kořínky. Při dozrávání se plodnice otevírají a svým tvarem připomínají mořské hvězdice, mají 4 až 7 ramen, která jsou červená a až 12 cm dlouhá. Zpočátku jsou na koncích mezi sebou spojená, pak se oddělí a poměrně brzy se rozpadají. Ramena jsou pokryta hnědými až černými skvrnkami nepříjemně páchnoucího slizu, kterým na sebe lákají hmyz.

Důležité určovací znaky

Díky chapadlovitému vzhledu a červenému zbarvení je téměř nezaměnitelná.

Biotop

Je to saprofytická houba rostoucí na humózní půdě nebo na velmi trouchnivém dřevě. Potřebuje trvale vyšší vlhkost substrátu a mikroklimatu a částečné zastínění. U nás roste zejména v teplých listnatých a smíšených lesích s mírně kyselou půdou. Je v ČR místy hojná.

Kdy roste

Většinou v početných koloniích od května do listopadu.

Možnost záměny

Velice podobná je mřížovka červená (clathrus ruber), která se u nás vyskytuje velice vzácně a hojnější je ve středomoří, například v Itálii. Popis: z bělavého vajíčka vyrůstá kulovitý nebo vejčitý, mřížovitý, červeně zbarvený nosič, na vnitřní straně s olivově zeleným nepříjemně páchnoucím teřichem (lit. velký atlas hub, Hagara - Antonín -Baier).

Další zajímavosti a postřehy

Tato již na první pohled exotická houba pochází z Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Odtud se rozšířila do Severní Ameriky, Evropy, jižní Afriky, na Svatou Helenu a Mauritius. V nepůvodních areálech se květnatec Archerův vyskytuje především v teplejších oblastech, i když se zdá, že postupem času přivyká i chladnějšímu klimatu. Do Evropy byl zavlečen během první světové války s dodávkami ovčí vlny a bavlny, odtud se postupně šířil dál na sever a východ. První nález je znám z Francie (Vogézy, 1914), na dalších lokalitách v Evropě byla houba zjištěna v řadě zemí až po první sv. válce (1940 - Německo, 1942 - Norsko, Švýcarsko, 1945 - Velká Británie, 1948 - Rakousko). Dnes je znám kromě Francie i na území Španělska, Chorvatska, Maďarska, Německa a Velké Británie.
U nás byl poprvé nalezen v r. 1962 v Chobotě u Hrbova v jižních Čechách. Postupně se rozšířil i na Šumavu a území Moravskoslezských Beskyd. V roce 2007 byl poprvé zaznamenán i v areálu zoo Ostrava u výběhu nosorožce tuponosého, v roce 2007 i u výběhu pandy červené. Druh se postupně velice rychle začíná šířit po celém území ČR, i přes to v některých oblastech zcela chybí.

Vědecká/lidová synonyma

anthurus archeri, aserophallus archeri, schizmaturus archeri. . .

Význam

Jedlé je pouze vajíčko, ale chuťově je nízké kvality. podle některých údajů chutná v trojobalu jako smažený hermelín nebo smažená ryba. Podobná chuť jako u hadovky smrduté.

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch, uživatel Kraken+ Přidat další fotografie

Komentáře

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.