Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit
Víceletý choroš, většinou drobnější (do 100 mm), který se od troudnatce pásovaného odlišuje zejména růžovým či bělorůžovým rouškem a dužinou. Jeho dužina je taktéž jiné konzistence - gumovitě vláknitá, za mlada mnohem měkkčí než u troudnatce pásovaného. Výrazná a nezaměnitelná je jeho vůně. Mně osobně připomíná mírně syntetickou ovocnou vůni, kterou si mnozí spojují právě s takto zbarveným želé (na rozdíl od syrově nakyslého pachu troudnatce pásovaného). . .
Roste jen na mrtvých (padlých) kmenech jehličnanů, většinou smrků a jedlí v přirozených (pralesovitých) porostech středních a vyšších poloh. Dříve roztroušeně se vyskytující, v současnosti silně ustoupil a je znám jen z několika pralesovitých rezervací.
Díky výše uvedeným znaků jde o prakticky nezaměnitelný druh.
Způsobuje hnědou kostkovitou hnilobu a pomáhá tak rozkládat dřevo v pralesovitých rezervacích. Vzhledem k jeho vzácnosti je ovšem významnější připomenout, že je zapsán v Červeném Seznamu hub v kategorii NT (téměř ohrožený). Na příkladu troudnatce růžového však vidíme neaktuálnost tohoto dokumentu. Vzhledem k jeho vzácnosti a setrvalému ústupu v posledních desetiletích, by si jistě zasloužil přeřazení do kategorie CR (kriticky ohrožený), kde jsou naopak zařazeny druhy i mnohem rozšířenější či se stabilní populací.
http://www.mykologie.net/index.php/houby/item/14-fomitopsis_rosea
Hagara L, Antonín V. 2014. Ottova encyklopedie hub. Ottovo nakladatelství.
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času