O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:17, alesjirsa(m), (Houby)

Asi něco z rodu Cheilymenia. Neměřil jsem, ale odhaduji, že apothecia měla kolem 2 mm (max. 3 mm) v průměru.

Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:17, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy elipsoidní, 20-22 x 10-11 µm, bohužel zatím nemám obarvovadla, ale není vyloučena jemná bradavčitost.

Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 19:45, Patrik(m), (Houby)

Stačí zjístit, kde se dá sehnat KI (jodid draselný), I a chloralhydrát. Destilovaná voda by nebyla problém, tu ide koupit v drogérce. A potom už si stačí pohrát a máš melzerovo činidlo

Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 20:21, Tori(m), (Houby)

Chlorál je pro obyčejného člověka dost problém sehnat.

Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 20:54, Patrik(m), (Houby)

Aha, takže tím pádem je asi výhodnější si rovnou sehnat to melzerovo činidlo, co?

Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:17, alesjirsa(m), (Houby)

Délka chlupů se pohybuje +- na 0,5 mm (500 µm).
Ještě doplním, že parafýzy jsou asi stejně zbarvené jako chlupy a jsou hlavičkaté.

Dá se z těchto indícií určit druh ?

Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:49, Tori(m), (Houby)

Máš tam krásně vidět hvězdicovité chlupy, takže buď některá žlutěnka, nebo kosmatka křížochlupá. Nejsem si teď jistá, jestli Scutellinia alleghenensis (další ex-žlutěnka) má hvězdicovité chlupy nebo ne. Na čem to rostlo - trus býložravce?

edit: Rozměry výtrusů by byly slabě nad rozsahem pro S. crucipila, to by se ještě dalo zdůvodnit rozdílem mezi živým a mrtvým materiálem, ale chlupy to už má o hodně delší (Schumacher pro ni udává 100–370 μ). Takže si myslím, i podle substrátu, že žlutěnka je o něco pravděpodobnější. Ale chtělo by to vidět ornamentiku, hm. Co se týká parafýz, u kosmatek vypadají cca všude stejně, u žlutěnek si to z hlavy nepamatuju.

Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:50, alesjirsa(m), (Houby)

Rostlo to na trusu. A co to znamená, když je ten chlup hvězdicovitý ?

Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 10:09, Tori(m), (Houby)

Že z jedné báze roste několik "větví" (nebo "ramen"). Vidím tam jasně dva - 4ramenný hnědý je pod tím nejdelším chlupem, a pak je ještě vlevo vedle toho zlomeného chlupu jeden bezbarvý asi dvouramenný chlup. Snad ještě napravo od vzduchové bubliny je nějaký aspoň 2ramenný chlup, ale je už dost rozostřený.

Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 10:11, alesjirsa(m), (Houby)

Aha, díky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 19:41, Patrik(m), (Houby)

Zajímavé, co teď jde najít za věci, tohle jsem ještě nenašel. O prázdninách se chystám na několik půldenních vycházek do lesa, takže teď promýšlím, co všechno se mám pokoušet hledat. Díky za další nápad

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 19:55, alesjirsa(m), (Houby)

Já vždycky, když v lese (nebo jinde) vidím nějaký trus, tak ho zkontroluji, zda na něm není nějaká houba.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 23:25, b.gun(m), (Houby)

Slovy mého kolegy, když jsme spolu prováděli rekognoskaci terénu na výsypce kvůli umístění ptačích budek - "Koukám, že ty taky sebereš každý hovno...".

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 18.02.2016 00:32, Tori(m), (Houby)

Ptačí budky? Jeden druh vroubenky (Pseudombrophila stercofringilla) byl popsaný zrovna z pěnkavího trusu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 18.02.2016 11:18, Hanýžka(m), (Houby)

Horší je, když přijedeš na lokalitu a jediné, co tam je, je ten exkrement... stalo se nám loni, ze zoufalství jsme ho vzali a 7 druhů včetně 2 hnojníků vypěstovali. Ale je pravda, že manžel se na mě díval dost divně, když jsem se z výpěstků upřímně radovala...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 18.02.2016 20:32, Patrik(m), (Houby)

No jo, a nejlepší jsou koňská hovna, hlavně po deštích na začátku podzimu se to hemží různými koprofili.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 19.02.2016 22:58, Kraken(m), (Houby)

Koně nemají hovna, anóbrž koblížky! Kousek od baráku máme koňský výběh. Byl jsem tam už mnohokrát, dokonce jsem pár věder odtahal na zahrádku, ale ještě nikdy jsem na nich nic nenašel...

Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:17, alesjirsa(m), (Houby)

A doplním struhákem blanitým (Radulomyces molaris) ...

Re: Ještě pár nálezů ze včerejška, 17.02.2016 09:17, alesjirsa(m), (Houby)

... a ohňovcem dotýkavým (Phellinus contiguus).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30