O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vodní houbolov, 31.10.2015 00:21, b.gun(m), (Houby)

Během léta jsem zde avizoval, že navzdory letošnímu vedru a suchu mám díky pravidelným návštěvám bažiny o zábavu postaráno. Jedním z důvodů mých návštěv byla křehutka orobincová (Psathyrella typhae).

S touto drobnou houbou jsem měl možnost poprvé se setkat před 4 lety, kdy se mě kolega fotící v mokřině vodní ptáky dotázal, zda je nějaká houba, která roste na orobinci. Tato původní lokalita však již bohužel vyschla a zanikla, a tak se v následujících letech sporadicky objevovala jen u kolegy na zahradě, kam si k bazénu přenesl trs orobince.

Letos jsme koncem června se stejným kolegou (to je ten, který mě při první návštěvě jistil ze břehu) v rámci takového menšího ichtyologického průzkumu navštívili lokalitu jinou, a mně to samozřejmě nedalo a hned jsem se na místě poohlédnul i po houbách.

Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 16:33, vlk(m), (Houby)

...parádní prácička...klobouk dolů...vidím ji poprvé v životě...dikec...

Re: Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 18:20, b.gun(m), (Houby)

Díky. Jinak s kolegou jsme toho názoru, že to asi zase tak neobvyklá houba nebude, jen to prostředí je takové nestandardní, do něhož "normální člověk" běžně nezavítá.

Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 00:21, b.gun(m), (Houby)

Lokalitou je malá, mělká, již téměř zarostlá vodní plocha mokřadního charakteru, s dominantním porostem orobince úzkolistého a rákosu obecného, v menším množství je na ní též zastoupen orobinec širokolistý. Miniaturní křehutky se mi podařilo záhy identifikovat na starých, odumřelých částech stonků a listů orobince úzkolistého, na kterém rostly těsně nad vodní hladinou. Na lokalitu jsem se vrátil o pár dnů později a pokusil se je zachytit v přirozeném prostředí.

PS: Na rozdíl od prvního nálezu jsem tentokrát odebral vzorek a po usušení jej předal Lucii Zíbarové, která následně potvrdila mé určení.

Re: Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 08:05, chorcheee(m), (Houby)

Jj, na základě včerejší komunikace s Luckou vím, kam se dnes pojedu podívat na houby - do PR Polom (a ve středu ji tam ještě asi nevštívím při její práci). Od Chocně je to 50 km, to je na jednodenní výletek perfektní a přestože Polom prý jde do kytek, na dřevomilky by mohl být zajímavý. A jediným důvodem, proč tu ještě prokrastinuji, je to, že čekám na oteplení, anžto 6°C se mi na motorku ještě zdá málo .

Re: Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 08:15, alesjirsa(m), (Houby)

Téda, to je velice zajímavá houbička, tu si zapamatuji.

Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 00:21, b.gun(m), (Houby)

Pro ilustraci ještě přidávám výcvak biotopu...

Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 00:21, b.gun(m), (Houby)

...a fotopodmínek.

Re: Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 07:18, Zdeno(m), (Houby)

Zajímavý nález a nepochybně adrenalinová expedice...

Re: Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 08:23, vevanek, (Houby)

Jej, to je třeba přibalit i rybářské boty

Re: Re: Re: Vodní houbolov, 31.10.2015 18:13, b.gun(m), (Houby)

Pravda, na tenisky to není. Na původní lokalitě si člověk vystačil s holínkami, zde už jsou nutností rybářské brodící kalhoty.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30