O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Včera v lese, 12.10.2015 17:44, alesjirsa(m), (Houby)

Helmovka slizká.

Re: Včera v lese, 12.10.2015 17:44, alesjirsa(m), (Houby)

Toto nevím.

Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 18:19, Zdeno(m), (Houby)

Špička travní...Zkus, zda je třeň ohebný. Zvládli jsme i uzel...

Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 18:39, alesjirsa(m), (Houby)

Špička travní to zcela určitě není, tu mám pečlivě "ve woku".

Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 19:16, Zdeno(m), (Houby)

Tak přifoť a pošli další...Barva klobouku může být zavádějící, špička je hygrofánní a mění barvu i barevný tón fotky může zkreslovat...Pečlivé uložení je do diskuse, konstatuji, že čím je houba známější a transparentnější, tím je pravděpodobnost omylu vyšší...A ta odolnost nožky proti utržení a její pružnost by to mohly rozseknout.

Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 22:02, basset(m), (Houby)

na špičku nesedí hustota lupenů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 08:31, Zdeno(m), (Houby)

Faktická poznámka...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 09:03, Sley, (Houby)

Což takhle kržatka zimní?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 14:31, Hanýžka(m), (Houby)

Ani špička ani kržatka zimní to určitě není.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 19:20, chorcheee(m), (Houby)

Hanýžko, choď sem, kurňa, častějc! . Potřebujeme Tě! Dřevomilek tu nyní tolik není a ostatní znáš dost perfektně... Podpoř nás! Ať jsme nejlepší! .

Re: Včera v lese, 12.10.2015 17:44, alesjirsa(m), (Houby)

Dřevokaz papírovitý.

Re: Včera v lese, 12.10.2015 17:44, alesjirsa(m), (Houby)

Jedna zajímavá vřeckatá houbička. Tu jsem mikroskopoval (to byla ta houba, jejíž mikroskopický popis a snímek jsem včera omylem zaměnil).

Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 19:22, Patrik(m), (Houby)

Tohle vypadá na čeleď Sclerotiniaceae, možná bude vědět Tori, já jsem tuto houbu nikdy neviděl...

Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 19:57, alesjirsa(m), (Houby)

Teď jsem trochu googlil a ... nemohla by to být terčka dubová ? Akorát pokud to spadá v úvahu, chtěl bych se ještě zeptat, jestli může mít na výtrusech tukové kapky, protože na googlu jsem viděl nějaký úplně jiný charakter výtrusů.

Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 20:13, Patrik(m), (Houby)

Makroskopicky to na ní nevypadá a dle fotek na funghiparadise má přehrádkované askospory. Možná by mě napadlo, co to je, dej sem prosím ještě raz tu včera vymazanou mikrofotku.

Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 20:32, alesjirsa(m), (Houby)

Velikosti asi kolem 15 µm na délku a 6 µm na šířku.

Re: Re: Re: Včera v lese, 12.10.2015 22:42, Tori(m), (Houby)

Dívala jsem se teď do Pilze der Schweiz, makroskopicky podobné druhy tam jsou Rutstroemia bolaris (terčka žilnatá, roste spíš v létě na opadaných větvičkách olše + habru) a R. firma (t. dubová, roste duben-říjen na větvičkách dubu, olše a lísky). Barevně víc odpovídá R. bolaris, ale mladé plodnice R. firma můžou taky být dost světlé (odkaz). Velikost výtrusů (je-li přesná) sedí víc na R. firma, pro R. bolaris je u spodní hranice. Ale kapky naznačují, že to jsou možná ještě nezralé výtrusy, u kterých se tedy ani ještě nevyvinula septa (přepážky).
Oba druhy mají amyloidní vřecka, ale jednoznačně se liší stavbou excipula: R. bolaris má pod subhymeniem tlustou vrstvu hustě propletených dlouhých hyf (textura intricata), vnější povrch tvoří o něco slabší vrstva +/- isodiametrických, trochu hranatých buněk (asi textura angularis). R. firma má pod subhymeniem hodně silnou vrstvu řídké t.intricata, vnější povrch tvoří podobná, ale o dost hustější a cca 2-3× tenčí vrstva.

Já sice zkoušela ze začátku určovat i Helotiales, ale jsou to moc velké rody, např. voskovičky, takže se teď radši snažím zorientovat se v Pezizales (a taky se mi prostě víc líbí). Takže do podobných hubek vám nejspíš moc kecat nebudu.

Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 15:57, alesjirsa(m), (Houby)

No, terčka žilnatá by měla být vzácná, zatímco t. dubová hojná, tak spíš asi tedy ta dubová, ne ?
Jinak díky za podrobný výklad, i když si asi většinu z toho nezapamatuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 16:28, Tori(m), (Houby)

Však zkus ještě udělat tenký řez apoteciem (od kraje ke středu), co ti z toho vyjde.

Jinak já si pochopitelně podobné věci taky nepamatuju, píšu si poznámky (používám něco jako zjednodušenou wikipedii). Ani nevím, jestli se to vůbec dá dlouhodobě zapamatovat - např. k poměrně malému rodu Melastiza mám jeden klíč a (zatím) 4 články s popisy nových druhů a/nebo kombinací, teď se třeba u jednotlivých autorů trochu liší rozměry některých mikroznaků, nebo mají rozdílná pojetí / synonymiku druhu... je toho moc.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 17:32, alesjirsa(m), (Houby)

Tak řez apotheciem už asi neudělám, protože mi uschly ještě toho dne, kdy jsem je mikroskopoval.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 17:50, Tori(m), (Houby)

Preparát z exsikátu není úplně ideální, to máš pravdu. Čerstvé plodnice ti jinak vydrží v lednici. Já je nechávám v zavřené krabičce (taková na malé šroubky, s přihrádkama), přes přihrádky kus navlhčeného ubrousku, cca jednou za den je zkontroluju, jestli ještě nehnijou nebo jestli papír neuschl. Askouše vydrží takhle min. týden (kosmatky, mističky, řasnatky), vodomilné druhy (bochníčky, vodničky) budou možná citlivější.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včera v lese, 13.10.2015 17:57, alesjirsa(m), (Houby)

Ihm, dobře, někdy to zkusím.

Re: Včera v lese, 12.10.2015 17:44, alesjirsa(m), (Houby)

A nakonec můj včerejší prvonález, mladá pohárovka obecná. Žádné dospělé plodnice tam bohužel nebyly.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30