O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 19:59, Patrik(m), (O přírodě)

Ještěrka obecná patří k naším nejběžnějším druhům ještěrek. Jejich zbarvení, a to především u samečků, je docela variabilní. Už dluhou dobu jsem fotil snad každou agilis, která mě přišla pod nohy. Když se ale na jednotlivé fotky blíž podívám, zjistím, že hlavně samečci tohoto druhu, mohou mít dost variabilní vzhled...nejtypičtější a nejběžnější je toto zbarvení...

Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:04, Patrik(m), (O přírodě)

Velice zvláštně zbarveného jedince se podařilo cvaknout i na mojí skalce. Tady není příliš patrné, jestli jde o samečka nebo o samičku. Zjístit by to šlo pouze tak, že bych ju chytil a kouknul se do kloaky, jestli má hemipenis nebo ne, ale to se mě fakt nechtělo. Mělo by jít ale o samečka.

Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:07, Patrik(m), (O přírodě)

Další zajímavě zbarvený jedinec na kupě dřeva...

Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:10, Patrik(m), (O přírodě)

A úplně poslední zajímavě zbarvený sameček ještěrky obecné focený opět u nás na skalce. Jedná se o vzácnější varietu ještěrky obecné - Lacerta agilis m. erythronota. Zbarvením už víceméně připomíná ještěrku zelenou, které bych se však na severní Moravě nedočkal.

Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:12, Patrik(m), (O přírodě)

Ještě je třeba se zmínit o tom, že ještěrky zelené se vyznačujou velice výrazným sexuálním dimorfizmem, který není např. u ještěrek živorodých (které u nás na skalce najdu taky) tak patrný. Typicky zbarvená samička ještěrky obecné.

Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:14, Patrik(m), (O přírodě)

Dneska promiňte za překročení limitu, doufám, že nevadí, když své povídání dokončím...

Ještě jsem totiž vyfotil několik zajímavých forem u samiček tohoto druhu. Variabilita u nich spočívá především ve velikosti a tvaru skvrn. Tahle by se mohla jmenovat leopardí

Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:17, Patrik(m), (O přírodě)

A poslední - asi nejméně běžné zbarvení je zřejmě tohle. O plazy jsem se zajímal ještě dřív naž o houby, takhle zbarvenou ještěrku obecnou jsem však viděl jen raz...
A za dva dny se vrátím z biologicko-geologické exkurze se školou z Beskyd, tak doufám, že tam cvaknu pár vzácností.

Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:32, Habiby, (O přírodě)

Já teda smekám, jak před fotkami tak před znalostmi

Re: Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:40, Honzík(m), (O přírodě)

...a to jim tam povídáš pohádky či co,že tak hezky pózujou

Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 20:46, vevanek, (O přírodě)

Díky za seznámení s ještěrkami. Moc hezké a zajímavé

Re: Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 03.06.2015 21:20, MirekK, (O přírodě)

Krasne povidani o jesterkach,Patriku.

Re: Re: Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 04.06.2015 12:26, Kraken(m), (O přírodě)

To se ti povedlo Patriku! U mě žijí ty první. Honzíku, když se sluní, jsou docela v klidu. Mám za kompostem hromadu cihel a často se mi při práci stalo, že když jsem zvedl hlavu, koukala na mě z půl metru. Bohužel je kočky téměř vyhubily, takže letos jsem ještě žádnou nevyfotil.
Jedna z archivu.

Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 04.06.2015 12:28, alesjirsa(m), (O přírodě)

Pěkné ještěrky. Dovolil bych si také vsunout jednu též docela hezky zbarvenou, kterou jsem vyfotil v pondělí. Doufám, že to nevadí.

Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 04.06.2015 23:47, vlk(m), (O přírodě)

...Patriku klobouk dolů...jednak moc hezké fotky a jednak parádní pokec...seš dobrej...

Re: Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 05.06.2015 19:41, Patrik(m), (O přírodě)

Aleši, to je pěkně zbarvená samička ještěrky obecné, hezký exemplář k tématu.

Re: Re: Re: Re: ještěrka obecná, Lacera agilis - druh dosti variabilní, 05.06.2015 21:09, karelzbrd(m), (O přírodě)

nějak sem Tě Patriku opomněl pochválit za tuto krásnou sérii fotografií a poutavé seznámení s ještěřicemi, díky


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30