O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Focení v dešti..., 30.05.2015 20:50, Patrik(m), (O přírodě)

U nás poslední dobou furt prší. Neska jsem si zrobil chvilku čas a zašel jsem si do lesa. Vypadalo to slibně. Všecko krásně mokré, helmovkám ani špičkám se ale moc nechtělo, větším druhům taktéž ne. Ale hned první houba, co jsem našel, zrobila alespoň trocha radost....choroš brvitý.

Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 21:11, Zdeno(m), (O přírodě)

Nerozumět řeč jeho kmene...

Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 21:19, Patrik(m), (O přírodě)

Čemu nerozumíš? A já si eště na intošu najdu taky fajný slovník ponaszymu, kaj jsem si vyhledal, že pršet je synonymum pro luchat a déšť synonymum pro luchanicu.

Re: Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 21:21, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jsem spíš pro výrazy "déšť" a "pršet" - ty jsou spisovné. A ještě jeden dotaz: Co znamená "kaj" ? ;)

Re: Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 21:38, vevanek, (O přírodě)

Patriku, připadá mi, že se v psaní ve vašem nářečí vyžíváš , místo aby ses naučil psát správně česky. Tak se tu češtinu nikdy nenaučíš. Jak by ti bylo, kdyby ti Brňáci psali v hantecu a ty bys rozuměl každému pátému slovu.

Re: Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 16:30, Patrik(m), (O přírodě)

Vyžívám??? Už tak jsem tenhle příspěvek psal tak půl hodiny a přemýšlal nad každým výrazem, jestli by to není náhodou nářečně. Inač s tebum souhlasím s částí ,,kdyby ti Brňáci psali v hantecu a ty bys rozuměl každému pátému slovu." I když ti v televizi by se měli naučit taky mluvit spisovně. Ať jsou to zprávy, dabingy filmů nebo seriály, všude tam poslední dobou slyším, že mluvja popražsku. Pak mě a kámošovi z prajzské učitelka řekne, že se máme naučit mluvit spisovně. Proč bych měl, když nářečí na severní Moravě se pomalu vytrácí a čecháčci si v pohodě mluvja popražsku i v médiích nebo dokonce v českých seriálách a filmách.

Re: Re: Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 18:25, vevanek, (O přírodě)

Souhlasím, že žádné nářečí by nemělo zmizet. Ale udržuje se hlavně mluvenou formou. Pokud někteří spisovatelé (např. Baar) používali nařečí ve svých dílech, pak v rejstříku byly vysvětlivky slov z nářečí.
Každý tu občas použije výrazy z nespisovné češtiny, ale nepíše nářečím.
A k těm Pražákům. Já nevím, ale mně nepřipadá, že by měli nějaké nářečí, ale spíš zpívají

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 19:01, Patrik(m), (O přírodě)

Nepřipadá? Např. votevři vokno, vodpal, hledanej, votočte se apod. No to sou fakt typicky spisovné slova ...to je jenom pár věcí tak jako pochycených a zapamatovaných ze seriálů na které se jen dyž idu kolem tak okem čubnu (ulice, ordinace v růžové zahradě) nebo případně ze zpráv.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 19:04, vevanek, (O přírodě)

To já beru za nespisovnou češtinu a ne za nářečí.

Re: Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 23:09, Zdeno(m), (O přírodě)

Já rozumět, jen signalizuji, že jiní by nemuseli...

Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 20:50, Patrik(m), (O přírodě)

Potom jsem toho ale moc nevyfotil. Chytl mě déšť a abych nezmokl, schoval jsem se do lískového houští, kaj jsem byl jako pod střechou...Bylo tam hodně tmavo a bo pršelo, tak i pod mrakem, ale já mám naštěstí min. rychlost uzávěrky 15 s. takže to vůbec nebyl problém. V houští bylo i několik mladých javorů, na jednom spadaném klacíku i tento zajímavý nález...

Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 20:50, Patrik(m), (O přírodě)

Chlupatka ovčí, drobný, ale nezvykle chlupatý pyrenomycet

Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 17:39, Tori(m), (O přírodě)

Pěkná houba (a dobrá fotka, na to, jak jsou potvory malý).

Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 20:50, Patrik(m), (O přírodě)

To bylo bohužel všecko, co jsem neska v lese stihl vyfotit. Jak přestalo krápat(čárka) tak jsem rychle běžel dom, blížila se totiž buřka jak cyp, cestou se na polu zvedal silný větr a přede mnou jsem viděl blížící se černou tmu (šlo to směrem z Čech).

Na naší zahradě toho však ide taky spoustu najít...např. pod rododendronem na v půdě ponořeném dřevě penízovka kuželovitá. Určení by mělo být 100%, makroznaky seděli/y přesně.

Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 22:03, vlk(m), (O přírodě)

...hezký...

Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 00:08, basset(m), (O přírodě)

Toto beru, foto se Ti doopravdy povedlo
Ale jeden problém bych viděl: na 100% to penízovka kuželovitá není Je potřeba se podívat i na biotop, kde se penízovka kuželovitá / máslová roste a kdy roste. Podle mne určuješ často dost zbrkle.

Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Bassete, biotop ano, ale období fruktifikace je jenom orientační. Už několikrazy jsem našel některé z hub v období mimo rozmezí růstu uvedené v atlasu. Mám na mysli například tuto penízovku smrkovou (kerou jsem si však jistý nebyl a ani nejsem a kerou mě tu minulý rok někdo určil) nalezenou v září.

Re: Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 17:02, basset(m), (O přírodě)

Patriku, nebudu Tě přesvědčovat. Hoď to pod "mikrák" a uvidíme, co to je.

Re: Re: Re: Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 17:55, Patrik(m), (O přírodě)

Ne, máš pravdu, mohla by to být aji helmovka tuhonohá. Na ňu ty makroznaky seďa líp, aji ekologie a doba růstu je bližší. Tu dokonce je plodnice dosti podobná té moji. Eště si ju vezmu ze zahrady raz a detailněji prozkoumám. Někdy jsem opravdu moc zbrklý, ale do svojeho atlasu hub se snažím už dávat jen 100% určené druhy s kterými si jsem jistý, tady si jistý s určením ještě příliš nejsem.

Re: Re: Focení v dešti..., 31.05.2015 10:41, alesjirsa(m), (O přírodě)

... seděly - makroznaky jsou rodu mužského neživotného. ;)

Jinak fotka vážně super.

Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 20:50, Patrik(m), (O přírodě)

Našel jsem i tuto špičku kolovitou. Na tom místečku u nás na zahradě se špičkám obecně dost daří. Je to v trávníku pod jabloní, minulý rok jsem tam našel i špičku travinnou a trojbarvou.

Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 20:55, Patrik(m), (O přírodě)

A to je z hub tak zhruba všecko...Zaobíral jsem se včil nějakou dobu herbářem, tak mám spoustu fotek rostlin z mojeho okolí...Tuhle poznáte?

Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 20:58, Patrik(m), (O přírodě)

A na konec ještě jedno pěkné kvítko z dneška...jetel inkarnát na okraji pole...už řadu let jsem neviděl, že by v mém okolí někdo pěstoval na poli tento jetel, takže se na lokalitě drží docela dluho...

Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 21:01, alesjirsa(m), (O přírodě)

Mochna husí ?

Re: Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 21:16, Patrik(m), (O přírodě)

Ano, je to ona. Má nezaměnitelné listy

Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 22:02, chorcheee(m), (O přírodě)

Mochna husí?

Re: Re: Focení v dešti..., 30.05.2015 22:20, karelzbrd(m), (O přírodě)

mochna


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30