O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Houbová sobota, 18.01.2015 17:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ahoj
Včera jsem si zašel na malou vycházku do podhájí a do větrolamu a něco zkusil vyfotit. Čirůvky zemní se pořád ještě najdou.

Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

Třepenitky cihlovité mi pěkně posloužily k několika záběrům.

Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

Můj další prvonález v roce 2015, ač běžná houba - klanolístka obecná, mám ji samozřejmě vyfocenou i zespoda, ale poznali byste ji takhle shora ?

Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:44, Zdeno(m), (O přírodě)

Já ano...Ale ještě nedávno tady někteří vykřikovali, že ji konečně našli...

Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:47, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tak to jim přeju. (pohled zespoda)

Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:51, basset(m), (O přírodě)

Tomuto typu zpracování fotky se říká "šumák"

Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 18:11, chorcheee(m), (O přírodě)

Nojo, to šumí fakt dost. Alesjirsa: čím fotíš a nastavuješ ručně citlivost (ISO) ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 18:22, alesjirsa(m), (O přírodě)

Omlouvám se, ještě se pořád učím. A tady jsem to vážně moc nevychytal.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 18:29, chorcheee(m), (O přírodě)

A co to ISO? Nastavuješ ho nějak a víš "vo co go"? .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 18:34, alesjirsa(m), (O přírodě)

Nevím, jak se nastavuje citlivost. Bohužel.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 19:24, Zdeno(m), (O přírodě)

Aleši, vše se srovná, jen klid a nestyď se jasně říci, tohle neumím. Dlouho jsem se učil umět bez vnitřního traumatu uznat chybu, netajit nevědomost a dělat si legraci z vlastní nedokonalosti a blbosti...ISO je citlivost, která má velký vliv na šum. Čím vyšší ISO, tím větší šum. Automaty ho často zvyšují v zájmu možnosti dostat se do časů, kdy lze fotit bez blesku z ruky. Vyšší citlivost umožňuje exponovat i za špatných světelných podmínek...Ovšem na úkor kvality a toho šumu, holt něco za něco..ISO by obecně nemělo přesahovat hodnotu 200, u cenných záběrů 400, ale čím nižší číslo, tím lépe. Určitě tyhle údaje mašinka ukazuje, jsou součástí tzv. EXIFu, což je taková černá skříňka fotky, kde je všechno o jejím vzniku...Pokud máš v menu možnost si ISO nastavit, dávej stovku a při světelné bídě přidej...Je-li vše jen v režimu auto, sleduj, jaké ISO bylo...Nedávno jsem dával bubliny s ISO 1600 a byl to technicky běs...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 19:56, alesjirsa(m), (O přírodě)

Díky. Myslíš, pokud mám v menu foťáku ISO ? Právě teď zjišťuji, že ano. Je to tu v možnostech:
Auto
Auto ve zvol. rozsahu 400
A pak položky od 80 do 3200

Mám teda dát 80, 100, nebo to mám nechat na "AUTO". A jaké že tu bude mít dopady.

Podle mě, nejsem teda žádný odborník, je to jen domněnka, se ta citlivost zvyšuje s přibližováním fotky. Já vždy fotím s největší vzdáleností (nepřibližuji) a fotky si vždy pak samostatně přibližuji, když už jsou vyfocené. Tím docílím toho, že fotky budou mít menší hmotnost (kB).
Jinak, rozhodl jsem se, že příště už zkusím použít stativ, jak jste mi doporučili. Focení bude asi déle trvat, ale za pokus snad nic nedám. Ovšem možná jen docílím toho, že fotky nebudou rozmazané. Jak to bude s citlivostí, to si vážně nejsem jist.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 20:30, Honzík(m), (O přírodě)

...citlivost s přibližováním mění automat na foťáku,protože při některejch expozicích už nedokáže nastavit ostatní hodnoty jinak.Já fotim poslední půlrok standartně na 80-100 a samozřejmě na manuál

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 22:07, Véna, (O přírodě)

Tak já se také přidám. Krásně ti to popsal Zdeno. Automat si sám volí clonu i čas, ale při focení světlejšího prostředí to nezvládá a proto fotím na M, manuál, kde si mohu volit čas i clonu podle toho jak chci já. Stačí namáčknout spoušť a ukáže se ti jak je vše osvíceno. Podle toho si můžeš volit čas, nebo clonu.Jestliže to nestačí, tak musíč přidat na ISO

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 22:22, Joska(m), (O přírodě)

Na AUTO už klidně zapomeň, začni, jak ti psal Zdeno na ISO 200, v režimu A si clonu zvolíš podle toho, jestli chceš mít znát hloubku ostrosti (rozmazané pozadí), tak malou clonu, pokud ale chceš mít co největší část foceného objektu ostrou, tak vyšší clonu, třeba 16 nebo 22, podle toho, co umí foťák. Čas si foťák zvolí sám, může být třeba i půl minuty!!! Takže je dost úsměvná tvoje připomínka "rozhodl jsem se už zkusit použít stativ". Ten je NUTNÝ, bez něj to neudržíš. A teď už jen zkoušej a zkoušej... Fotit na režim M, tedy manuál, kdy si nastavuješ i čas, můžeš, až tohle zvládneš.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 22:52, Zdeno(m), (O přírodě)

Souhlas...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 19.01.2015 16:33, alesjirsa(m), (O přírodě)

Díky za užitečné rady, fakt si toho vážím. Mohu se ještě zeptat - tu clonu si nastavím jak a kde ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 19.01.2015 17:21, admin(m), (O přírodě)

Kdyby se ti podařilo najít manuál od tvého fotoaparátu, tak to zjistíš nejlépe tam ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 19.01.2015 17:52, Joska(m), (O přírodě)

Už jsem ti jednou radil, tak znovu: Podle názvu foťáku najdeš v Google manuál ke stažení. Když si ho uložíš na plochu, máš ho pořád po ruce.
Klikni na Menu. Na displeji se ti objeví spousta údajů. Obvykle vpravo nahoře bývá hodnota clony. Třeba F5.6 nebo F12 atd. Jak se mění jeho hodnota zjistíš v tom manuálu [možná pootočením toho malého kruhového ovladače (kolečka) vpravo]. Ale musíš mít nastaven režim A, ne AUTO.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 19.01.2015 18:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Dobře, děkuji. Doufám, že už poslední dotaz, ať už dám pokoj. Co to je režim A ?

Jinak v menu nastavení clony nemám. Koukal jsem, to se vždy objeví při zaostření, ale že by se to nějak nastavovalo, o tom nevím. Ani v manuálu, před chvílí jsem se koukal, nic o nastavení také není. Mohl jsem to samozřejmě přehlédnout. Nyní mám foťák v nabíječce, potom se ještě jednou radši podívám.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 19.01.2015 21:52, Joska(m), (O přírodě)

Poloautomatické nastavení, režim preference clony. Ale to si fakt musíš načíst, tohle jsou jen kusé informace.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 19.01.2015 21:56, Zdeno(m), (O přírodě)

Já mám na canonu Av režim preference clony. Nastavuji co největší hodnotu clony, foťák si spočítá a zobrazí čas...Fotím-li vlastně výhradně ze stativu samospouští, je pro mne hloubka ostrosti důležitějším parametrem než čas...Pokud se objekt nehýbá (nejlépe se prý právě proto fotí nádraží...), budu mít fotku pěkně ostrou...Mohu jít až do třiceti sekund...Do toho se vejdu i v podvečer teď...Jen se ptej, ušetříš na vymýšlení něčeho, co už je známé...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 11:36, basset(m), (O přírodě)

Trocha teorie a praxe - třeba to nikoho nezabije

No s tou max. clonou je tak trochu, jak se říká, "vošajstlich". Každý objektiv má rozsah clon, kde je nejlepší ostrost. Mám objektiv Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM, kde to např. testy na www.photographyblog.com pro různé ohniskové vzdálenosti a clony uvádějí takto:

24mm: Centrum ostrost zůstává vysoké od f/4 až f/11, f/16 a f/22 negativně ovlivněny difrakcí. Okraje nejsou téměř tak ostré jako centrum, f/5,6-11 nejostřejší výsledky.
35mm: Centrum ostrost zůstává vysoké od f/4 až f/11, f/16 a f/22 negativně ovlivněny difrakce. Okraje nejsou téměř tak ostré jako centrum, f/8-16, nejostřejší výsledky.
50mm: Centrum ostrost zůstává vysoké od f/4 až f/16, f/22 negativně ovlivněny difrakcí. Okraje nejsou téměř tak ostré jako centrum, f/8-16, nejostřejší výsledky.
80mm: Centrum ostrost zůstává vysoká od f/4 až f/16, f/22 negativně ovlivněny difrakce. Okraje nejsou téměř tak ostré jako centrum, f/8-16, nejostřejší výsledky.
105mm: Centrum ostrost zůstává vysoká od f/5.6 až f/16, f/22 negativně ovlivněny difrakce. Okraje nejsou téměř tak ostré jako centrum, f/8-16, nejostřejší výsledky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 11:39, basset(m), (O přírodě)

No pak ještě záleží, co na tom člověk v tu chvíli chce.
Nízká clona - malá hloubka ostrosti, rozostřené pozadí. Pak se ovšem může stát, že celá houba není dostatečně ostrá a některé části jsou rozmazané.
Vysoká clona - větší hloubka ostrosti a více detailů na pozadí. Což v praxi např. vadí při členitějším prostředí na pozadí, že se tam houba tak nějak na to pozadí ztrácí.
Proto si některé houby fotím několikrát s různou clonou a pak holt doma vybírám a vyhazuji No a někdy nevyberu třeba vůbec

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 13:45, Zdeno(m), (O přírodě)

Díky za osvětu, je známo, že maximální clona není optimální, ale obecně hloubka ostrosti je cenná. Fotíme-li malé objekty, je nebezpečí "nadostrosti" menším problémem než naopak. Je roztomilé, že se tady namáháme s jakousi osvětou a někteří sem dávají dlouhodobě cosi co převálcují mladoši a vnímaví začátečníci za měsíc...Je to škoda...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 17:57, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jenže já na svém nikonu žádné takovéhle nastavení clony (žádné vnější ani vnitřní nastavení) ani nic o režimu A nemám. Takže vážně nevím, co s tím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 18:52, basset(m), (O přírodě)

Aleši, stáhnul jsem si manuál k S2700 a doopravdy moc možností nemáš. Prakticky máš šanci jenom hýbat ISO v režimech:

Auto - to pro focení makra nebude dobře
Fixed range auto - to by bylo asi lepší, ale bez stativu asi určitě ne, automat dopočítá čas, který neudržíš v ruce
80,100,200,400,800,1600,3200 - uzamknout na některou z hodnot, já bych asi použil,

80 - když je dostatek světla
100 - když je standardní osvětlení
200 - když je hodně zataženo, ve stínu nebo šero

Počítej s tím, že při nízkém ISO dojde k tomu, že čas bude třeba i několik sekund, v manuálu píšou snad až 30 sekund expozice. Takže bez stativu nemáš šanci na ostrou fotku.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 19:19, alesjirsa(m), (O přírodě)

Stativ už jsem si obstaral, takže v pohodě. Už se těším, až ho použiji v praxi. A nevíš, kde to "Fixed range auto" najdu, případně jak se k tomu dopracuju ? Nějak to tady taky nemohu najít.

Nebo, to je to: ISO 80-400/80-800 ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 20.01.2015 19:24, basset(m), (O přírodě)

jj, to je ono.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sob, 20.01.2015 20:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já si myslím, že to snad půjde. Tady jsem zkoušel zatím nanečisto se stativem. Musím použít AUTO blesk, protože když použiji možnost úplně bez blesku, tak se i se stativem ne vždy povede pěkná fotka. Někdy se ten blesk v tom AUTO spustí, někdy ne, záleží na podmínkách. Tady se mi spustil, ale na houbách se mi to spouští jen občas, takže to snad půjde. Kdyby jste měli nějaký lepší nápad (bez blesku a povedla by se aspoň téměř vždy pěkná fotka), jsem jedno ucho

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová, 20.01.2015 20:25, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ještě shora. (tahle se mi asi povedla nejostřeji)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houb, 20.01.2015 20:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

A do třetice trochu menší předmět, tady už čistě bez blesku a zrovna není to nejkvalitnější fotka. Ale věřte, že se povedou takhle i horší (někdy i lepší).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: , 20.01.2015 20:37, basset(m), (O přírodě)

Vykuchal jsi z fotek EXIF a není tak vidět, jaké bylo nastavení foťáku. Bylo asi dobré to vědět.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová, 20.01.2015 20:34, basset(m), (O přírodě)

Dobře !!!
S tím bleskem si doma nedělej hlavu. To by si musel pořádně nasvítit. Venku to bude jinak, tam je světla více. Pořiď si ještě nějaká zrcátka na osvětlování - stačí např. silnější papír, třeba z krabice, polepený staniolem přeložený, aby si mohl postavit podél houby ze stran a zpředu, popř. podržet rukou. Např. jak to má Fáfa na na této fotce.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houb, 20.01.2015 20:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Uf, tak to už jsou trošku složitější postupy.

Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tady je to, o čem jsem se v určovně zmínil, že sem dám. Nevím jestli to patří mezi botaniku nebo houby, ale spíš myslím, že mezi botaniku. Není tu někdo, kdo tohle už někdy viděl ?



(Prosím, nahlédněte do určovny, mám tam pár hub, které potřebuji určit. Předem díky.)

Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

... ještě jeden pohled. Zatím ahoj a přeji co nejhezčí nálezy a nejhezčí fotky.

Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:34, basset(m), (O přírodě)

Je to lišejník - zřejmě hávnatka mnohotvárná.

Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:44, alesjirsa(m), (O přírodě)

Díky. Takže botanika ?

Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 17:45, Zdeno(m), (O přírodě)

Díky, bassete, právě jsem chtěl nastřelit nějakou hávnatku...

Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 18:37, P.T.(m), (O přírodě)

takže lichenologie

Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 18:53, b.gun(m), (O přírodě)

Ne, lišejník je lichenizovaná houba, takže v širším pojetí mykologie, v užším lichenologie. Lišejníky patří do říše hub, většinou pak do oddělení hub vřeckovýtrusých.

Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 19:20, alesjirsa(m), (O přírodě)

Dobře, děkuji moc.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 19:26, Zdeno(m), (O přírodě)

I já, našinec někdy souvislosti nevnímá...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 19:40, gazela(m), (O přírodě)

No jo, ve škole jsme se učili o oblastech, kde už rostou jen mechy a lišejníky. To skoro jako by znamenalo, že jedno jsou

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 20:34, P.T.(m), (O přírodě)

No a přitom je dělí stovky milionů let evoluce.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houbová sobota, 18.01.2015 22:54, Zdeno(m), (O přírodě)

Co to je ovšem v horizontu vývoje vesmíru...Mrknutí oka...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30