O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:13, Patrik(m), (O přírodě)

Kukmák maličký jsem našel u nás na zahradě v trávníku. Je to důkaz toho, že i v téměř polovině listopadu lze pořád něco na zahradě objevovat. Červený seznam jej uvádí v kategorii EN - ohrožený druh.

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 20.12.2014 14:47, Yohaness(m), (O přírodě)

Takhle růžový byl opravdu?
Ale i kdyby byl bílý, myslím si, že tohle není kukmák maličký...

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:13, Patrik(m), (O přírodě)

Kržatka zrnitá je na červeném seznamu uvedena v kategorii DD - druh, o němž nejsou dostatečné informace k rozšíření. Našel jsem je růst opravdu docela hojně v lužní olšině, kde vyrůstaly z holé půdy - čímž se liší od ostatních kržatek rodu Flammulina.

Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 20.12.2014 14:41, Yohaness(m), (O přírodě)

Flammulina je ale penízovka. Tento rod kržatek má latiský název Flammulaster.

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:13, Patrik(m), (O přírodě)

Kozák bílý jsem nalezl na jedné podmáčené lokalitě u pramenitého potůčku pod břízami. Na červeném seznamu je uveden v kategorii NT - čili téměř ohrožený druh. U nás v okolí je poměrně vzácný, protože obecně u nás nejsou k nalezení téměř žádné větší souvislejší březové hájky, břízy jsou většinou pásovitě roztroušeny na jednotlivých vhodnějších lokalitách.
Na některých místech je však zřejmě hojnější, bo jak jsem si všiml, sem tam se tu objeví.

Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:28, basset(m), (O přírodě)

Já mám jiné zkušenosti s kozákem bílým. Nacházím ho v okolí Tupadel ne v žádné mokřině, ale naopak na vyhřátých plochách pod borovicemi s příměsí břízy opakovaně již desítky let. Ze stejného místa nebo ze stejné oblasti pochází i nálezy Jardy Malého. Existuje i kozák bílý nazelenalý, který se liší od kozáka bílého slabým zelenáním klobouku a na řezu v dolní části třeně. Kozák bílý nazelenalý je mnohem častější než bílý a roste skutečně na podmáčených stanovištích.

Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:56, Patrik(m), (O přírodě)

To je možné, já na hřibovité příliš nejsem, ale podle atlasu hřibovitých hub ten výskyt docela odpovídá, je však možné, že to bude, jak říkáš, jeho poddruh ...

Re: Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:59, basset(m), (O přírodě)

různé atlasy - různé názory, různí houbologové - různé názory,. taky nevím, ale asi jediné by byl mikroskop

Re: Re: Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 19:39, Patrik(m), (O přírodě)

Bílý nebo bílý nazelenalý, pořád je to jeden druh, do poddruhu bych si opravdu netroufl zařazovat ...

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:13, Patrik(m), (O přírodě)

Mezi téměř ohrožené druhy patří taktéž i Rosolovec červený , který jsem našel v NPR Rozsutec v horách na Slovensku. Radost byla veliká, i když bratia vo Slovakach ju tam maju hojnější a její nález u nich není tak neobvyklý.

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:13, Patrik(m), (O přírodě)

Na stejném místě a ve stejný den jsem nalezl i Šťavnatku načervenalou , která patří do kategorie EN - ohrožených druhů.

Tím jsme téměř vyčerpali výčet mých červenoseznamovek, keré jsem letos našel. Takéto špeky jaké má Yohaness sice zatím nenacházím, ale jsem spokojený i za tyto nálezy, protože bez nich bych se nemohl posunout ve svých znalostech zas o kousek dál. Na Silvestra či dřív vám pak ještě přidělím takou menší osobní statistiku (pokud vám to však nějak moc nevadí) vyplývající o mých nálezech za tento rok. Dělám si to pro zajímavost už od minulého roku, abych to pak mohl porovnávat ...

Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:15, Patrik(m), (O přírodě)

Ještě menší dodatek: Pokud budete chtít obohatit náš atlas o další druhy, které tam ještě nejsou a uznáte kvalitu mých fotek za vhodnou, vůbec se tomu nebráním ...ale nechci se vnucovat...

Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 2. část, 18.12.2014 18:36, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já si myslím, že fotíš dobře. Samozřejmě já o tom nerozhoduji, a tak mi nezbývá nic jiného než ti držet palce.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30