O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Ahoj vespolek

Rozhodl jsem se, že vám udělám radost v podobě nenahlášeného kvízu o 11ti fotkách. Zítra jsem mimo net, tak si odpovědi pořádně promyslete, protože je to trochu těžší kvíz. V neděli udělím procenta a případně i nějakou tu nápovědu Odpovídat můžete jak v češtině tak v latině, protože u některých fotek může s češtinou nastat problém

Hodně štěstí

Kvíz rozluštěn - dopsány názvy druhů

Hygrocybe (Cuphophyllus) colemanniana - Voskovka Colemannova

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe (Cuphophyllus) fornicata - Voskovka výstřední

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe nitrata - Voskovka ledková

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe conica (var. conicopalustris) - Voskovka kuželovitá

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe (Gliophorus) psittacina - Voskovka papouščí

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe (Gliophorus) laeta - Voskovka veselá

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe reidii - Voskovka Reidova

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe insipida - Voskovka mírná

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe subpapillata - Voskovka (bradavkatá)

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe phaeococcinea - Voskovka (tmavočervená / červená / jeřabinová)

Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 00:10, Herčus, (O přírodě)

Hygrocybe miniata - Voskovka krvavá

Re: Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 11:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ahoj,

moc pěkný kvíz. Rád se do něj zapojím, i když určitě zdaleka všechno dobře nebude:
1. Hygrocybe nitrata
2. Hygrocybe russocoriacea (ta to asi nebude, ale nic jiného mě nenapadá)
3. Camarophyllopsis schulzeri
4. Hygrocybe conicopalustris
5. Gliophorus psittacinus
6. Gliophorus laetus (tady jsem si asi nejjistější)
7. Hygrocybe coccinea
8. Hygrocybe mucronella
9. Hygrocybe insipida
10. Hygrocybe calciphila
11. Hygrocybe miniata

Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 22.12.2018 11:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Zkusím ještě 8. opravit také na Hygrocybe insipida. Na H. mucronella se mi nezdají lupeny.

Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 08:00, Herčus, (O přírodě)

Aleš vstoupil jako první bojovník a před opravou má správně 4/11, po opravě 5/11. Můžeš opravovat dál, pokusů je neomezeně

U hádanky č. 4 by mi stačila odpověď jen Hygrocybe conica... to že Aleš určil i o jakou varietu se jedná (var. conicopalustris) ho šlechtí. Variet u tohoto druhu je popsáno několik a názory autorů na jejich uznávání se liší.

Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 13:04, Zdeno(m), (O přírodě)

Správně jsem odhadl, že je to kvíz pro Aleše...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 13:52, Herčus, (O přírodě)

Když se nikdo další nepokusí tipnout si, tak nemůžu dávat nápovědy A s postupem času společnými silami se správná odpověď určitě vyklube. V tuhle chvíli dám jednu nápovědu a to tu, že všechno jsou to voskovky

Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 14:28, Yohaness(m), (O přírodě)

Zajímavý a těžký test.... přesto zkusím.
1.Cuphophyllus colemannianus
2.Cuphophyllus fornicatus
3.Hygrocybe nitrata
4.Hygrocybe conica var.?
5.Gliophorus psittacinus
6.Gliophorus laetus
7.Hygrocybe reidii
8.Hygrocybe glutinipes
9.Hygrocybe miniata
10.Hygrocybe calciphila
11.Hygrocybe ceracea

Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 14:49, Herčus, (O přírodě)

Yohaness to má za 7/11. Kdybych vzal vaše spojené síly s Alešem, tak už u devíti hádanek zaznělo správné jméno u správné fotky, dvě zůstávají nevyřčené

Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 16:08, chorcheee(m), (O přírodě)

Pěkné fotky i nálezy, děkuji za odborné i fotografické pozvednutí stránek! Já se radši nebudu pokoušet. Přestože to tu už všichni vědí, stydím se protentokrát, naprosto nepochopitelně, ukázat, jak jsem blbej .

Měl bych jen prosbu. Mohl bys po vyhodnocení z didaktických důvodů napsat správnou popisku ke každé fotografii? V tom závěrečném seznamu, když už je to tolik položek, se ne tak dobře orientuje. Dík moc!

Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 23.12.2018 17:03, Herčus, (O přírodě)

zkusím na to nezapomenout

Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 09:10, Yohaness(m), (O přírodě)

Hm... tak to je tedy zapeklité. Doufám, že vítěz vyhrává porci prasečích ocásků v Jirčanské hospůdce.
Opravuji tedy:
7 na H. coccinea
8 na H. insipida
10 na H. phaeococcinea
změní se skóre k lepšímu?

Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 15:42, Herčus, (O přírodě)

Yohánek po opravě 8/11, ale kdyby neopravoval tak moc a jeden z těch opravených nechal na původním, tak by měl 9/11. Když opět vezmu společné síly Aleše a Yohanesse, tak už zaznělo u 10/11 správná odpověď u správně hádanky a jen poslední fotka zůstává neurčená Blížíte se k cíli hoši

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 15:43, Herčus, (O přírodě)

Yohánku dej se do toho a třeba budou i ocásky :D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 20:38, Yohaness(m), (O přírodě)

Ocásky jsou silnou motivací, takže:
1.Cuphophyllus colemannianus
2.Cuphophyllus fornicatus
3.Hygrocybe nitrata
4.Hygrocybe conica var.?
5.Gliophorus psittacinus
6.Gliophorus laetus
7.Hygrocybe reidii
8.Hygrocybe insipida
9.Hygrocybe mucronella
10.Hygrocybe phaeococcinea
11.Hygrocybe ceracea

Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 15:50, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tak to po nápovědách ještě jednou zkusím:
1. Cuphophyllus colemannianus
2. Cuphophyllus fornicatus
3. Hygrocybe nitrata
4. Hygrocybe conicopalustris
5. Gliophorus psittacinus
6. Gliophorus laetus
7. Hygrocybe quieta
8. Hygrocybe insipida
9. Hygrocybe insipida
10. Hygrocybe calciphila
11. Hygrocybe miniata

Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 16:28, alesjirsa(m), (O přírodě)

Po opětovném zorientování se v odpovědích a nápovědách opravuji 9. a 10. na Yohanessovy tipy:
9. Hygrocybe miniata
10. Hygrocybe phaeococcinea.

Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 24.12.2018 21:17, Herčus, (O přírodě)

Yohaness to má za 9/11 a Aleš to má před opětovném zorientování za 8/11 a po něm za 9/11... Brzy přijdete na kombinaci, která vás dostane na deset správných odpovědí a pak dám nápovědu pro tu poslední hádanku u které stále ještě vůbec nezaznělo její jméno, které je dobré hledat především v latině, nikoliv v češtině (i když jsem už o jedné české variantě slyšel, tak to pravděpodobně není platný český název, ale dopátráte-li se jen k tomu "českému", určitě ho uznám )

Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 25.12.2018 17:24, Herčus, (O přírodě)

Dobře, tak dám teda nápovědu na tu poslední zatím absolutně neznámou hádanku... Zkuste se inspirovat Lysohlávkou kopinatou

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 25.12.2018 20:07, Yohaness(m), (O přírodě)

Ano, podobný hrbolek má H. subpapillata, která vlastně nemá české jméno - pouze v Hagarovi je to voskovka bradavkatá. To už mne napadlo včera, ale sakra, vždyť na tvých fotkách takový tvar nikde nevidím...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 25.12.2018 23:09, Herčus, (O přírodě)

To, že druh má mít hrbolek ještě neznamená, že ho má vždycky jasně patrný. Ano přiznávám, že na fotkách prakticky patrný není a nebo není vůbec, ale to ještě neznamená, že to nemůžou být oni Upřímně viděl jsem H. subpapillatu loni na dvou lokalitách, přičemž na první bylo asi 300 plodnic a jednoznačný hrbol neměly žádné, sotva patrný mělo cca 30 procent a nic, nebo naopak prohlubeň ostatní. Na druhé lokalitě jsem jich našel asi 6 a středně patrný hrbol měla jediná

Poskládej to dohromady rychle ale rozvážně, aby tě Aleš nebo někdo jiný netrumfnul

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 06:43, Yohaness(m), (O přírodě)

1.Cuphophyllus colemannianus
2.Cuphophyllus fornicatus
3.Hygrocybe nitrata
4.Hygrocybe conica var.?
5.Gliophorus psittacinus
6.Gliophorus laetus
7.Hygrocybe quieta
8.Hygrocybe insipida
9.Hygrocybe subpapillata
10.Hygrocybe phaeococcinea
11.Hygrocybe ceracea

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 09:57, Herčus, (O přírodě)

Yohaness takhle je to za 9/11, ale všechny hádanky už byly odhaleny. Poslední dvě, co ti zbývají k vítězství a které máš momentálně špatně, tak jednu z nich si dříve měl správně, než si jí opravil na špatně a druhou má po celou dobu správně Aleš

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 12:07, alesjirsa(m), (O přírodě)

Už jsem se s H. subpapillata jednou setkal a od té doby automaticky zjišťuji u plodnic, které jsou jí podobné, zda náhodou nemají hrbolek. Tady jsem žádný neviděl, takže jsem na ni nepomýšlel, i když hodně nevýrazný je možná vidět u té rostoucí plodnice nalevo:

1. Cuphophyllus colemannianus
2. Cuphophyllus fornicatus
3. Hygrocybe nitrata
4. Hygrocybe conicopalustris
5. Gliophorus psittacinus
6. Gliophorus laetus
7. Hygrocybe reidii
8. Hygrocybe insipida
9. Hygrocybe subpapillata
10. Hygrocybe phaeococcinea
11. Hygrocybe miniata

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 17:15, Yohaness(m), (O přírodě)

To bude ono...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 18:25, Herčus, (O přírodě)

Bingo ))

Aleš to jako první poskládal dohromady a tím pádem vítězí. Těší mě, že jste to s Yohánkem zvládli a teď už můžu jen gratulovat oběma

S tou subpapillatou je to jak píšeš - ta stojící vlevo tam náznak bradavky má. Když jsem je prvně našel, tak mi delší dobu trvalo, než jsem vylučovací metodou dospěl k názoru, že to budou ony a doma jsem se tím dopotvrdil. Kdyby to byla miniata, tak by musela mít minimálně v mládí šupinkatě plstnatý klobouk a to tyhle mají jen hrabolkatě hladký

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 18:43, alesjirsa(m), (O přírodě)

Děkuji. Ale ty ocásky nech všechny pro Yohanesse. Jednak bych se do Jirčanské hospůdky asi nedostal a jednak má na správném poskládání odpovědí hlavní zásluhu on.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vánoční překvápko, 26.12.2018 20:03, Yohaness(m), (O přírodě)

Díky Herčusovi za zajímavý kvíz. Alešovi děkuji za přenechání ocásků, stejně mi o nic jiného nešlo...
Škoda jen, že jsme hádali pouze my dva a nikdo další se nezapojil....


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30