O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

S nálezy hub je to nyní slabší., 16.12.2018 23:30, tomaj, (Houby)

Přeji Vám všem hezký nedělní večer.
Jak píše Dano s nálezy hub to není nic moc, mráz růst hub z půdy zastavil.
Na polenech z listnáčů, ležících na zemi, rostl tento zajímavý útvar.

Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 16.12.2018 23:30, tomaj, (Houby)

Po hledání a zjišťování totožnosti se domnívám, že se může jednat o kornatec sírožlutý (Phlebiella sulphurea), údajně hojně se vyskytující kornatcovitá houba.

Re: Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 17.12.2018 07:13, Yohaness(m), (Houby)

Spíš bych byl pro ozonium nějakého hnojníku...

Re: Re: Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 17.12.2018 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Tak... Xenasmatella vaga vypadá jinak.

Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 16.12.2018 23:30, tomaj, (Houby)

Ve stejné lokalitě, opět na dřevě listnáče, straně přivrácené k zemi, rostl tento shluk plodniček. Podle makro znaků rážovka kustřebkovitá (Nectria peziza).

Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 16.12.2018 23:30, tomaj, (Houby)

Tento snímek je z konce listopadu. Když roztála první vlna sněhu, valil jsem zkontrolovat hlenku z rodu Lamproderma sp. u níž mi chyběl poslední záznam, fruktifikační stadium.

Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 16.12.2018 23:30, tomaj, (Houby)

Doba mého sledování(mladé žluté plodničky - fruktifikace) trvala cca 20 dnů. Po celou dobu bylo celkem chladno, teploty okolo nuly. Zajímalo by mě kolik času potřeboval chorcheee ke své laboratorní metamorfóze této hlenky?
Z tohoto snímku jsou také patrné nečekané odlesky a barvy, jakoby byla povrchová obalová vrstvička z kovu.
Do nového týdne přeji vše nej.

Re: Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 16.12.2018 23:55, Kraken(m), (Houby)

Pěkné!

Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 17.12.2018 20:02, tomaj, (Houby)

Chlapi děkuji Vám za reakci a názor na ty povlaky.

Re: Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 17.12.2018 21:35, chorcheee(m), (Houby)

Tomaji, už žluté mladé plodničky jsou fruktifikace . Ty jsem sebral a zralé byly v laboratoři asi po dvou dnech (kdy jsem je nechal v uzavřené nádobě, aby předčasně nevyschly). Ale v laboratoři je samozřejmě tepleji. Dříve jsem se domníval, že u většiny hlenek uplyne od začátku tvorby plodniček k jejich zralosti tak jeden den. Nyní vím, že to v přírodě může trvat i mnohem déle.

Re: S nálezy hub je to nyní slabší., 18.12.2018 17:33, tomaj, (Houby)

Díky chorcheee za odpověď.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30