O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Přelom října a listopadu, 03.11.2018 01:41, tomaj, (Houby)

V letošním podzimu druhý nález ucháče. Myslel jsem si čepcovitého. Při ověřování si nálezu jsem se ve zdejším atlasu dočetl, že čepcovitý roste v jehličnatých porostech a jemu podobný, více do fialova zbarvený ucháč obojetný roste v lesích listnatých. Tento ucháč rostl v čisté bučině na starším bukovém vývratu.

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 23:22, Kraken(m), (Houby)

Do toho příliš nezapadá můj starší říjnový nález světlého ucháče na vrbě...

Re: Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 08:59, Tori(m), (Houby)

Koukala jsem do literatury (velká revize rodu Gyromitra s.l. od Van Voorena) a oba druhy se liší téměř se nepřekrývající velikostí výtrusů. G. ambigua má výrazně tmavofialový třeň a snad by to měl být druh víc chladnomilný (vyšší polohy), ale G. infula je hodně variabilní a hlavně v oblastech společného výskytu (což ČR/SR zřejmě je) je jistější pokaždé mikroskopovat. O rozdílech listnaté/jehličnaté dřevo nepsali nic.
Každopádně, pokud byste je brali na mikroskopické určení, počítejte s tím, že u ucháčů jsou výtrusy zralé až hodně pozdě, když už plodnice vypadají hnusně a skoro začínají hnít. Možná by sice dozrály v lednici, ale zkoušela jsem takhle jednou nějakou destici a i tam to šlo hodně pomalu (oproti třeba ouškám nebo kosmatkám), nedozrály úplně.
A bylo by kdyžtak dobré s případnou položkou vzít i kus toho dřeva, aby se dalo určit, na čem daný druh rostl. Už jsem určovala i třeba ohnivec rakouský z čisté smrčiny, ale zrovna ta větvička, co na ní rostl, byla z nějakého listnáče.

Re: Re: Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 22:54, Kraken(m), (Houby)

LZ o Gyromitra infula píše: roste nehojně na podzim na zetlelých kmenech listnáčů, především buku (Fagus), případně i jehličnanů, spíše ve středních až vyšších polohách. Což tomu mému odpovídá. Ale například ve Wikipedii opravdu i v cizojazyčných verzích píší o výskytu pod smrky a borovicemi. Je v tom docela zmatek, ale to je u hub asi běžné. Ještě mě zaráží, že jsem nikde neobjevil plodnici s tak zvrásněným kloboukem. Všechny jsou zvrásněné málo, popřípadě jsou hladké.

Re: Re: Re: Re: Přelom října a listopadu, 05.11.2018 02:18, Tori(m), (Houby)

Jestli chcete, můžete je sebrat a pak někdy hromadně poslat. Jestli si dobře pamatuju, Italové sháněli loni a letos nějaký materiál ucháčů na sekvenování, tak je možné, že se na tom dělá teď nějaký výzkum a třeba z toho časem vyleze ještě nějaký jiný druh a lepší rozlišování. Uvidíme.

Re: Re: Re: Re: Re: Přelom října a listopadu, 05.11.2018 13:13, Hanýžka(m), (Houby)

On totiž někdo ucháč velkovýtrusý někdo uznává a někdo to má za varietu nebo formu ucháče čepcovitého. Je v tom binec jako ve všem. Tori, nevíš, dělal už na to někdo molekuláru? Já o žádné nevím, ale nestíhám sledovat všechno.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přelom října a listopadu, 05.11.2018 15:42, Tori(m), (Houby)

Carbone a Van Vooren sháněli materiál G. gigas z okolí Prahy, předpokládám teda, že na nich dělají. Ale nevím, na jaké skupině ucháčů, jestli všechny, nebo jen nějaký podrod.
Že je ambigua braná i jako varieta, jsem ještě nezaregistrovala, ale taky jsem se je ještě moc neučila. Mám doma jedinou položku a to je typická G. infula (podle Harmaji).

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 01:41, tomaj, (Houby)

Svému názvu věrný nález, dřevnatka parohatá (Xylaria hypoxylon).

Re: Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 10:31, MACEK, (Houby)

Daněk

Re: Re: Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 22:34, petras, (Houby)

Spíš los.

Re: Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 20:01, vlk(m), (Houby)

...paráda...

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 01:41, tomaj, (Houby)

Na popadaných větvích listnáčů ale i dřevních zbytcích jehličnanů, spontánní růst této helmovky.
Tipuji zefírovou (Mycena zephirus).

Re: Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 19:21, alesjirsa(m), (Houby)

Zefírovou znám z opadu, ne ze dřeva a chybí mi postříbřený třeň.

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 01:41, tomaj, (Houby)

Ve smíšeném jehličnatém lese, smrk, borovice, modřín, růst helmovky růžové (Mycena rosella).

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 01:41, tomaj, (Houby)

Napočítal jsem u nás už 5 dnů kdy se ranní teploty pohybovaly pod bodem mrazu (-3°C). Objevily se také první šťavnatky pomrazky (Hygrophorus hypothejus).

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 01:41, tomaj, (Houby)

V čisté olšině obklopené smrkovým porostem nález pečárky lesní (Agaricus sylvaticus), je to možné nebo se pletu ?

Re: Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 19:22, alesjirsa(m), (Houby)

Může být.

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 21:34, tomaj, (Houby)

Tyto helmovky postříbřené třeně neměly. Většina rostla na rozkládajícím se dřevě olší.
Napadá Tě něco ?

Re: Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 16:15, alesjirsa(m), (Houby)

Napadá mě jedině tuhonohá, ale nemusí to být ona ...

Re: Přelom října a listopadu, 03.11.2018 23:32, tomaj, (Houby)

Ta Tvá plodnice je hodně světlá. S těmito hubkami nemám žádnou zkušenost.

Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 21:05, tomaj, (Houby)

Díky Vám za reakce.

Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 21:07, tomaj, (Houby)

Tori děkuji za zajímavý komentář a osvětu.

Re: Přelom října a listopadu, 04.11.2018 21:09, tomaj, (Houby)

Zkoušel jsem, třeně byly opravdu hodně tuhé. Díky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30