O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Čapulkoviště, poslední naděje., 14.04.2018 22:48, Dano, (O přírodě)

Hodně velké sucho, v lese nic při životě z hub se skoro nedá najít.
Tak jsem se jel kouknout do mokřin a potůčku na mihavky a čapulky, vůbec nic ani jedna.
Většina míst co bývá zatopených byly na suchu, ale našel jsem aspoň vodničky, ty asi tolik vody nepotřebují, rostly jen ve vlhčích místech, co už byly bez vody.
Vodnička terčovitá, nejpočetnější skupinka.

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 00:09, Tori(m), (O přírodě)

Krásný, super že už trochu rostou normální askouše, ne jen pyrenomycety. : ))

Jinak: s vodničkou terčovitou souhlasím, bo jsem zatím neviděla nic dalšího podobného. Plodnice s dlouhým třeněm nevím, co jsou zač - vodničku potoční si netroufnu ani potvrdit, ani vyloučit. Nažloutlé plodnice s krátkým třeněm mi připadají spíš jako voskovička z okruhu Hymenoscyphus imberbis.

Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 00:29, Dano, (O přírodě)

Hm, tak teraz si to uvedla do latě.
Vím, že na těch místech rostou obě vodničky, myslel jsem, že to je jasné, ale s tou voskovičkou hladkou to tak bude, zase se mám co učit.

Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 00:42, Tori(m), (O přírodě)

Je tam několik podobných druhů. Minimálně Hy. kathiae (dříve Pezoloma kathiae) je makroskopicky nerozlišitelný (sbírala jsem oba v Jeseníkách). Oba ke stáří často žloutnou a červenají, i biotop je v podstatě stejný, oba mám ze stejného dne.
edit: A díky za český název, zapomněla jsem.

Re: Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 01:03, Dano, (O přírodě)

.makroskopicky nerozlišitelné, stejné žloutnutí, stejný biotop, stejná doba růstu...
to už nezvládám
Ještěže to není tak až třeba u jedlých hub(nebo hřibů)

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 23:16, soucekp, (O přírodě)

Moc pěkné! Ty se mi líbí

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 14.04.2018 22:48, Dano, (O přírodě)

Taky, moc malinké kousky.

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 14.04.2018 22:48, Dano, (O přírodě)

Vodnička potoční, zhora vypadala spíš jinak.

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 14.04.2018 22:48, Dano, (O přírodě)

Tak trošku z boku.

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 14.04.2018 22:48, Dano, (O přírodě)

Vodnička potoční ze zakrytého klacíku, asi šplhaly za světlem,

Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 14.04.2018 22:48, Dano, (O přírodě)

Potoční i s terčovitou.

Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 00:20, tomaj, (O přírodě)

Když je nouze nejvyšší zajdi k vodě. Máš to pěkný.

Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 01:08, Dano, (O přírodě)

Dík, jinak jinde nic není, prostě sucho.
(.že já blbec, jsem raděj nezačal třeba s ptáky nebo kytkama.)

Re: Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 11:22, Tori(m), (O přírodě)

Ono rozlišovat jestřábníky, pampelišky nebo hlohy taky neni žádná sranda. By sis moc nepomohl. )

Re: Re: Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 23:24, Dano, (O přírodě)

To je i pampelišek více druhů? Znám jenom jednu, vlastně i jestřábník i hloh.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 16.04.2018 01:03, Tori(m), (O přírodě)

Pampelišky, jestřábníky. Oba rody se děsně kříží, tak je z toho pak chaos. U hlohů si matně vzpomínám na nějakou (moravskou?) botaničku, co snad rozlišuje nějak hodně variet a druhů. Na wikipedii mají 9 druhů, taky je nerozlišuju.

Re: Re: Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 20:04, Pavla, (O přírodě)

Já si včera říkala, proč nejsem "šiškolog"

Re: Re: Čapulkoviště, poslední naděje., 15.04.2018 18:34, maxim stanko, (O přírodě)

Moc pěkné!Nic z toho jsem ještě neviděl...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30