O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

Na stejném místě jako v loňském roce pohárovka obecná. Nabízí ze svých naspořených zásob.

Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

Někde je už ubráno.

Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

Outkovka rumělková na bříze.

Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

A pohled pod klobouk.

Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

Sníh velmi rychle mizí. Objevují se koberce zeleného, v lese často naše oblíbené mechy.
Drabík stromkovitý byl první, na který jsem včera narazil.

Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

Nedaleko na padlém vrbovém kmenu rokytník skvělý. Uvažoval jsem i nad zpeřenkou. Červený nádech větviček mechorostu mě však zviklal.

Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 18:45, alesjirsa(m), (Houby)

Hylocomium splendens.

Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 18:52, basset(m), (Houby)

.. má krásné české jméno rokytník skvělý, jak už psal Tomaj

Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Máš pravdu. Čtu moc rychle a nějak jsem přehlédl, že už ten mech určený je.

Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 20:08, karelzbrd(m), (Houby)

ale Basset Tě za tohle nepranýřuje, spíše za to, že máš psát český název

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 20:31, chorcheee(m), (Houby)

Buďte na Aleše hodní! Na rozdíl ode mne není zpupný a nezištně pomáhá lidem a těmto stránkám. České názvy mechů stejně málokdo používá. Je takový problém si dohledat, když jste vlastenci?

Jak říkal na přednáškách prof. Karel Prach: "Jak jsem se dověděl, česky se mech Buxbaumia jmenuje šikoušek! Takové buzerantské jméno se nedivím, že odborníci nechtějí používat" .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 20:45, karelzbrd(m), (Houby)

ale, vždyť já Aleše beru jako znalce a taky vím, že dělá pro web mnoho... Znám botanika, co má problém s českými názvy rostlin. Oni pochopitelně pro vědecké účely používají latinské názvy, prostě musí, ale tady je většina amatérů a navíc, jak píše Basset, české názvy jsou krásné. Nad šikouškem před lety by ses ani nepozastavil - doba je in a kůůůůůl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 22:23, basset(m), (Houby)

Chorchee, někdy na začátku jsme se tu dohodli, že budeme psát české název, pokud existuje. Stále nerozumím, co je na tom nejasného. Nikdo Ti nebrání psát latinské názvy. TEČKA.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 10.03.2018 18:59, Patrik(m), (Houby)

No nejen u mechů málokdo používá české názvy, ale obecně tak u všeho. Nevidím už ani důvod se je učit, hlavně třeba u hmyzu - když se pak bavím s nějakým entomologem a řeknu mu, že jsem našel např. tesaříka skvrnitého, tak mu pak musím vysvětlovat, jak to vypadá, neboť on to zná jako Leptura maculata. Pokud to Aleš zná také jen latinsky, tak ať si to tu tak píše, není problém v dnešní době zkopírovat do googlu. Samozřejmě např. při zakládání položek do atlasu je to něco jiného...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 10.03.2018 19:58, basset(m), (Houby)

Patriku, měl jsi napsat rovnou, že mezi Vámi vědci je to přeci úúúplně jasné. Tady ale všichni vědci nejsme, tedy alespoň já určitě ne. Ještě ke všemu jsi schopen napsat, že si to mám zkopírovat do googlu a hledat. Dík za radu do života Tak to vlastně jsi jenom líný napsat český název, když už něco píšeš, protože ten google jsi mohl při psaní použít už Ty.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 10.03.2018 20:25, Patrik(m), (Houby)

No, já to tak obvykle dělám ... Ale někdy v komentářích na to nemám čas (hlavně, když to píšu z mobilu) nebo jsem, jak jsi správně uhodl - líný. Řekl bych, že to však neplatí jen pro mě

Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 02:17, tomaj, (Houby)

A končím dalším pohledným mechorostem. Kostrbatec tříkoutý.
Přeji hezký víkend a ať se daří.

Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 09.03.2018 19:31, vlk(m), (Houby)

...dikec za mechy...s dovolením jsem si fotky stáhnul do své složky ,,mechy,, ...

Re: Jaro ťuká na dveře, 10.03.2018 00:57, tomaj, (Houby)

Vlku nemám s tím žádný problém.

Re: Re: Jaro ťuká na dveře, 10.03.2018 13:24, vlk(m), (Houby)

...děkuji...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30