O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:01, alesjirsa(m), (Houby)

Zahájil jsem tento rok vycházkou 1.ledna do terénu. Tento čas obvykle nemívám až takové mimořádné nálezy, neboť by měl správně být v tuto dobu sníh, ale tentokrát tomu tak u nás není, takže i nálezy byly o to bohatší.
Začnu některými fytopatogenními druhy hub: Toto jsem si určil do rodu Phyllachora, snad graminis (puchýřka travní).

Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:01, alesjirsa(m), (Houby)

Na téže trávě se vyskytovala i telia rzi travní (Puccinia graminis).

Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:01, alesjirsa(m), (Houby)

Toto na ptačinci prostředním (Stellaria media) jsem si určil jako Septoria stellariae.

Re: Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:56, Patrik(m), (Houby)

Máš mikro? Podle čeho jsi určoval anamorfní Septoria?

Re: Re: Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 21:01, alesjirsa(m), (Houby)

Tohle by asi měly být konidie, jestli se nepletu. Určil jsem to tak jen podle té hostitelské rostliny.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z Nového roku, 04.01.2018 19:41, Patrik(m), (Houby)

Hostitelská rostlina v tomto případě hraje při det. podstatnou roli, otázkou však je, zda se nemůže na tomto substrátu vyskytovat i jiný druh ze skupiny Septoria - like. Mrkni na e-mail, něco jsem ti tam poslal.

Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:01, alesjirsa(m), (Houby)

Ohňovec rezavý (Phellinus ferruginosus).

Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:01, alesjirsa(m), (Houby)

Masenka, snad rezavá (Hypocrea cf. rufa).

Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:01, alesjirsa(m), (Houby)

A mojí největší pondělní radostí, po které jsem dlouho pátral a až teď se mi konečně poštěstilo, byl prvonález Octospory. Rostla na mechu Bryum argenteum a podle substrátu a mikroznaků by se mělo jednat o zemničku bělolemou (Octospora leucoloma).

Re: Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:07, maxim stanko, (Houby)

Moc pěkné

Re: Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 20:58, Patrik(m), (Houby)

Gratuluju, tomu věřím ... já bryoparazitické operkuláty příliš nehledám, ale když k ním dojde, nikdy to není jednoduché, i když jsou celkem běžné ... Pokud máš dost času a chtěl bys zapátrat po něčem opravdu zajímavém, zkus bryoparazitické pyrenomycety na listech mechů

Re: Re: Re: Nálezy z Nového roku, 03.01.2018 21:03, alesjirsa(m), (Houby)

Které druhy pyrenomycetů se například na tomto substrátu vyskytují a jak moc jsou nenápadné ? Abych věděl, jak moc mám příště zbystřit.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z Nového roku, 05.01.2018 19:28, Patrik(m), (Houby)

Mrkni třeba tady - odkaz
Já osobně jsem to zatím na nějakou dobu vzdal


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30