O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

Dneska to bude pouze o askomycetech.

Chlupatka, pravděpodobně chlupatá (Lasiosphaeria hirsuta) na padlém kmenu vrby.

Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

Na tomtéž kmenu rostl ještě tento droboučký pyrenomycet, se kterým budu potřebovat poradit.

Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy fusiformní, 13,5-16 x 3,5-6,5 µm velké. Vřecka oktasporická, obsahující výtrusy v jedné nebo dvou řadách. Dalo by se poznat, o co se jedná ?

Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 21:33, Patrik(m), (Houby)

Tomuto popisu může odpovídat například Leptosphaeria gillotiana, popř. Leptosphaeria salicinearum. Avšak dle charakteru askospor bych to zařadil spíše někde do Pleosporales z vývojové větve Massarinae. Bohužel ti k tomu nic víc neřeknu, kromě rozměrů a vhledu askospor je u tohoto řádu také důležité znát alespoň vzhled a rozměry pseudothecií, vzhled a rozměry vřecek a u askospor také počet sept. Druhotně např. i typ pletiva stěny plodniček.

Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 21:50, alesjirsa(m), (Houby)

Plodničky byly hodně drobné, takže vzhled nedokážu s jistotou přesně určit, ale z fotografií, co mám, bych řekl, že jsou +- kulovité s hrotitě či válcovitě vystouplým ostiolem (asi podobně jako např. u Leptosphaeria acuta). Vřecka jsem moc neměřil, ale zhruba by měla být 80-100 x 7,5-9,5 µm velká. U askospor si také nejsem úplně jistý, ale myslím, že možná byly třikrát septované. Děkuji za pomoc.

Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 18:18, Patrik(m), (Houby)

No, ještě mě napadá rod Massarina, nebo alespoň něco z té čeledi. Ty se na dřevu vyskytují častěji, rod Leptosphaeria je převážně herbitrofní. Mrkni na popisy na Index fungorum a porovnej....

Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 19:08, alesjirsa(m), (Houby)

Nějak mi na Massarinu moc nesedí vzhled výtrusů, ale i tak děkuji.
Jinak občas se mi stává, že když si prohlížím na googlu fotografie daného druhu, někdy narazím na fotografii jiného, nápadně povědomého druhu, který už jsem někdy v minulosti našel a fotografoval, ale nevěděl jsem do té doby, o co se jedná. A právě nyní, když jsem si prohlížel tu Massarinu a jiné příbuzné pyrenomycety, se mi stalo něco podobného. Narazil jsem na fotku jednoho pyrenomycetu, který jsem už dříve našel, ale až do této chvíle jsem se nedopátral ke konkrétnímu určení. Jedná se konkrétně o toto a myslím, že to docela věrohodně odpovídá druhu Byssosphaeria schiedermayeriana.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 12.12.2017 20:41, Patrik(m), (Houby)

Jo, vypadá to tak. Makroskopicky to sedí, mikroskopicky taktéž. Přece jen jsem byl docela blízko, Melanommataceae je fylogeneticky do jisté míry příbuzná s Lophiostomataceae. Nicméně řád Pleosporales čítá asi 4700 druhů v 300 rodech, proto se dosud věnuji pouze herbitrofům, dřevní druhy totiž tvoří celkem rozsáhlý a složitý celek. Já osobně si myslím, že u tohoto nálezu je třeba důkladnější studie pod mikroskopem, takhle není ani příliš jasné, co by to mohl být za rod....

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 12.12.2017 20:47, alesjirsa(m), (Houby)

Dobře, děkuji. Třeba se časem také dopracuji k nějakému tipu ...

Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

Bactridium flavum nacházím na lokalitě čím dál tím častěji. Druh je pod mikroskopem nápadný obrovskými konidiemi, až 200 µm dlouhým, které jsou dokonce trošku vidět i na fotce. Najdete je ?

Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

Zastavil jsem se u pařezu, kde jsem minule našel tento diskomycet, který mi Tori určila jako rod Peltigeromyces, za což jí moc děkuji. Objevil jsem ještě jednu, relativně mladou plodnici, která byla schovaná pod mechem.

Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 18:45, Tori(m), (Houby)

Máš to moc pěkný. Já teď jen občas seberu nějakou Octosporu ve městě, jinak nic.

Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 19:28, alesjirsa(m), (Houby)

Já jsem zase ještě neviděl Octosporu.

Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

A největší radost jsem včera měl z prvonálezu červenoseznamové ploskovičky olivové (Catinella olivacea), bohužel bez olivových tónů. Díky ztrátě veškerých zelených odstínů jsem ji také v terénu hned nepoznal. Že se jedná o tento druh, jsem si určil až doma pod mikroskopem. Najít tuto houbičku bylo jedno z mých houbařských přání, ovšem představoval jsem si spíš, jak se při prvním setkání budu rozplývat nad těmi krásnými, svěžími olivově zelenými plodnicemi. Takže na ty si asi ještě budu muset nějakou dobu počkat ...

Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 18:07, Pavla, (Houby)

Taky gratuluji Aleši (příště ... pšt ... temperky do kapsy a trošku je tou olivovou barvou lízni, ne?) A je to! Moc pěkný nález.

Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 18:11, alesjirsa(m), (Houby)

To by byla moc umělá radost ...

Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:06, alesjirsa(m), (Houby)

Na závěr ještě fotka výtrusů (7,5-10 x 3,5-5,5 µm)

Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:33, soucekp, (Houby)

Aleši, moc pěkné! Musím se přiznat, že konidie jsem nenašel . Gratuluji k ploskovičce olivové! Já po ní koukám v přírodě od doby, co rostla mámě na zahradě na pařezu ořešáku, ale zatím jsem neměl jinde štěstí. Navíc pařez ořešáku u mámy na zahradě už je hodně špatný a letos se tam už neobjevila ... uvidíme, jestli se objeví třeba příští rok, ale už tomu moc nevěřím. Tak posílám jednu fotku z dob, kdy tam ještě rostla

Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:43, alesjirsa(m), (Houby)

Díky. Ta Tvoje je nádherná.

Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 19:49, soucekp, (Houby)

A mohu se ještě zeptat na čem si ji našel? Abych věděl po čem koukat

Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 20:11, alesjirsa(m), (Houby)

Také na pařezu, ale bohužel přesně nevím kterého stromu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 10.12.2017 21:34, Patrik(m), (Houby)

Moc pěkné, hlavně Catinelly, ty bych také rád našel.

Re: Re: Včerejší nálezy, 11.12.2017 00:22, tomaj, (Houby)

Aleši gratulace k nálezu. Moc pěkné.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30