O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

tam kde bory šumí 1, 17.10.2017 22:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Před lety jsem na jedné místní lokalitě, kde se dříve těžilo zlato a výsypky posléze porostl řídký suchý bor, nalezl zajímavou houbu, kterou mně v Mykologické společnosti určili jako vzácnou čirůvku límcovitou (Tricholoma focale).Od té doby ji každý podzim jezdím kontrolovat.Loni je všechny někdo rozšlapal na kaši, letos jsem zase přijel pozdě, už byly za svým zenitem.

Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 19:33, Yohaness(m), (O přírodě)

Krásný nález, viděl jsem je naposledy v r. 2014...

Re: Re: tam kde bory šumí 1, 19.10.2017 22:04, Zdeno(m), (O přírodě)

Před pěti lety jsme ji měli na výstavě v liberci...

Re: tam kde bory šumí 1, 17.10.2017 22:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Zato čirůvky zelánky, ty byly úplně všude kam jsem se podíval.Malé, velké, tlusté, tenké, všech tvarů a velikostí do sytosti.

Re: tam kde bory šumí 1, 17.10.2017 22:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Tak jsem je cvaknul i zblízka.

Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 17:53, MACEK, (O přírodě)

Marně po této krasavici pátrám u nás na Drahanské

Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 19:22, Zdeno(m), (O přírodě)

U nás, na seweru, je jich letos velmi nadprůměrně...

Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 20:50, MartinRůžek, (O přírodě)

Hledej písčitý, řídký a suchý bor.

Re: tam kde bory šumí 1, 17.10.2017 22:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Poměrně hojně se vyskytoval i kořenovec žlutavý.Doufát tedy, že jsem jej určil správně.

Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 07:11, Zdeno(m), (O přírodě)

Žlutavého nacházím a vypadá trochu jinak...

Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 09:39, MartinRůžek, (O přírodě)

Jo, je klidně možné, že se pletu.Nejsem na houby žádný odborník,uvědomuji si to, není to můj hlavní koníček, jen při nich hezky relaxuju a baví mně je fotit.Dal jsem to čistě podle popisu v atlasu jak houby tak biotopu.Rozkrojil jsem vykopnutou už trochu seschlou plodnici.Vím, že loni když jsem rozkrajoval čerstvou, tak byla uvnitř zrnitě žlutá.
A co myslíš Zdeno, že by to mohlo být? Máš nějaký tip?

Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 10:05, Zdeno(m), (O přírodě)

Je-li to vůbec kořenovec, pak možná načervenalý...

Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 19:44, Yohaness(m), (O přírodě)

Kořenovec načervenalý ale vypadá takto...
Spíš si myslím, že půjde o nějakou zajímavou hlízu - Hymenogaster sp.
Martine, vzal jsi vzorek?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 20:11, Zdeno(m), (O přírodě)

Vím, proto ten opatrný tip...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 20:19, Patrik(m), (O přírodě)

Ty už máš vyfocené snad všecko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 20:49, MartinRůžek, (O přírodě)

Nevzal, ale těch hlíz tam byly desítky minulý čtvrtek, tak tam budou jistě i tento a příští týden.Je to hodně zajímavá lokalita nejen na houby ale i na hmyz konkrétně třeba na jiné druhy svižníků, než je běžný svižník lesní, takže asi už jako entomolog tušíš kde to je.Z Prahy tak hoďka autem.A kdyby ne, mohu ti tu lokalitu ukázat nebo poslat souřadnice.Vím, že už tam poté co jsem lokalitu prozradil bylo více mykologů a fotografů hub, i těch hodně známých a bohužel od té doby tam nacházím často ty vzácnější druhy rozšlapané.Chci věřit, že je to jen souhra náhod.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 21:50, Yohaness(m), (O přírodě)

Díky za reakci, kde to je netuším, ale zrovna svižník lesní (Cicindela sylvatica) je poměrně vzácný druh, našel jsem ho jednou v životě... Tak to se těším na další druhy svižníků, než je tento "běžný" .
Ne, vážně, podle toho biotopu by to mohlo být vskutku zajímavé místo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 22:29, MartinRůžek, (O přírodě)

No jo, brouci nejsou to co bych ovládal a tak jsem popletl svižníka lesního se svižníkem polním.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 22:31, MartinRůžek, (O přírodě)

A zde ten jiný, kterého mně jeden entomolog určil jako svižníka písečného a po čase to opravil na svižníka zvrhlého.Ty budeš určitě vědět.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 19.10.2017 00:07, Včelda, (O přírodě)

oni se ti svižníci bohužel celkem dost pletou... C. sylvatica opravdu není tak častý, ale speciálně v těch písčitých borech se najít v pohodě dá (okolí Doks, Mladé Boleslavi, Bzenecko...), C. sylvicola (ovšem také někdy uváděn jako svižník lesní, ovšem správně jako lesomil) navenek vypadá pro změnu takřka stejně jako svižník zvrhlý (C. hybrida). Liší se zejména tvarem předního pysku, biotop mají podobný, pískovny, malé zarostlé stráně, lesní cesty apod.... Svižník polní (C. campestris) se sice také vyskytuje na podobných místech, ale je celý celkem svěže zelený až na několik málo světlých teček, nemá tak výrazné ornamenty jako předešlé druhy. Všechny tyto druhy jsou i obdobně velké, kolem 2 cm. No a potom je v rámci ČR ještě několik druhů, ale ty už jsou jednak celkem vzácné a vypadají více specificky, ať už velikostí nebo zabarvením.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 19.10.2017 19:28, Yohaness(m), (O přírodě)

Tohle bude buď C.sylvicola nebo C.hybrida. Svižník písečný - C.arenaria to není.

Re: tam kde bory šumí 1, 17.10.2017 22:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Druhou část vložím příště a dovolím si vložit místo houby dnešní krajinu .Když tedy Zdeno dává ty svoje listové a vodní variace a Lawnmover zase letecké pohledy tak já vám chci ukázat rozhlednu na Velkém Blaníku v dnešním zapadajícím slunci s krátkým popisem atmosféry kterou jsem tam zažil.
Dnes po práci jsem si tam udělal výšlap s cílem pořídit fotku.Vůbec nikdo tam nebyl, takže nádhera.Je to hodně do kopce, tak jsem si dal docela do těla.Nahoře jsem pak asi hoďku poseděl, usrkával horký čaj z termosky, cpal se sušenkama a poslouchal zvuky usínajícího a zároveň probouzejícího se lesa.Když se mezi kmeny stromů začal vkrádat stín a chlad, sešel jsem v poklidu dolů, sedl do auta a v nádherné, uvolněné náladě jel domů.Ani ty houby jsem k tomu nepotřeboval.

Re: Re: tam kde bory šumí 1, 17.10.2017 22:39, Pavla, (O přírodě)

A zazvonil zvonec a „tam, kde bory šumí – část. 1.“ je konec. Dobrou noc!

(Pěkné, díky, těším se na dvojku)

Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 06:11, Lawnmower, (O přírodě)

Pěkné, Martine.

Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 06:46, Millda, (O přírodě)

Re: Re: Re: tam kde bory šumí 1, 18.10.2017 10:05, Zdeno(m), (O přírodě)

Taky líbí...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30