O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

V sobotu jsem si společně s Honzou Pokorným udělal výlet na profláklé lokality Mladoboleslavska.Docela mne překvapilo jak jsou tamní dubiny proti lesům u nás na Podblanicku plné vlhkosti.U nás je prostě sucho.
Hned jak jsme zaparkovali u starého třešňového sadu na nás z trávníku, pařezů, kořenů i kmenů vykouklo vícero trsů nádherné hlívy olivové , bohužel ve velké většině rozježděných nějakou mechanizací.Byl to můj prvonález.

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:21, alesjirsa(m), (O přírodě)

Gratuluji. Jsou nádherné.

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 23:26, Dano, (O přírodě)

Pěkná!
Já ještě neměl tu čest, jí potkat.

Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 19.09.2017 22:08, Zdeno(m), (O přírodě)

Přihodím jeden dnešní trsík, barva odpovídá...

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

Pod duby z holé zemně vyrůstala hlíva nebo hlívička plátková kterou jsem si určil až doma (snad dobře) což byl další můj prvonález.

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

A ještě pohled do lupenů.

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

Pak jsme nalezli skupinky hub o kterých jsem si zpočátku myslel, že by se mohlo jednat o závojenky olovové, které jsem zatím nikdy nenašel, ale nezdály se mně ty relativně řídké bělavé lupeny a taky vůně která nebyla moučná ale spíše taková neurčitě nevábná až zatuchlá a tak vlastně nevím, co jsme to našli.Možná nějaká šťavnatka.

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

A aby toho nebylo málo, tak mně zamotala hlavu další podobná houba, která už měla ty lupeny docela husté a tak budu rád za každou informaci co by to mohlo být.Jeden druh, dva druhy?Jaké?Nebo alespoň rod.

Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:22, alesjirsa(m), (O přírodě)

Neteklo z tohohle náhodou mléko ?

Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:40, MartinRůžek, (O přírodě)

Mléko by asi vysvětlovalo to hnědnutí při jeho zasychání a já nedokážu říci jestli teklo.U té první houby určitě ne, u té druhé to nevylučuju.

Re: Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:59, alesjirsa(m), (O přírodě)

Každopádně můj tip je ryzec peprný.

Re: Re: Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 22:06, Yohaness(m), (O přírodě)

Neřekl bych, spíš některá z holubinek... na ryzce mi nesedí okraj klobouku.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 20.09.2017 18:38, Zdeno(m), (O přírodě)

Jsem spíše pro holubinku...

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

První vloženou polovinu nálezů zakončím zajímavou houbou, která mně připomněla dávný nález závojenky plavozelenavé.Nejsem si úplně jistý, tenkráte ta houba měla mnohem živější barvy.

Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:04, MartinRůžek, (O přírodě)

Pohled do lupenů nebyl snadný, protože byla docela tma a já musel jít s ISO nahoru až na 4000 a clonou dolů na 4 abych získal dostatečně krátký čas na neroztřesený záběr.Nakonec se mně to na několikátý pokus podařilo a myslím, že barva lupenů by mohla mou domněnku závojenky plavozelenavé potvrdit.Snad.
Příště něco málo hřibovitého.

Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já bych tipoval štítovku Romellovu.

Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 21:46, MartinRůžek, (O přírodě)

Ahoj Aleši.Štítovky znám jen rostoucí ze dřeva a tady jsem nezkoušel hrabat, jestli rostla z nějakého dřevního odpadu.Nenapadlo mně to, což byla chyba.Romellovu jsem už myslím našel na ležícím bukovém kmeni v jedné rezervaci na Sázavě a byla trochu jiná.Projel jsem ale štítovky v Hagarově bychli a našel štítovku žlutozelenavou a ta by to být mohla taky.Možná sem zavítá Hanýžka, ta bude vědět určitě.

Re: Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 18.09.2017 23:25, Tori(m), (O přírodě)

Taky bych to viděla štítovku, Romellovu jsem ze země už sbírala. P. chrysophaeus nevím, jestli může mít až tak hnědý klobouk.

Re: Re: Re: Re: Re: výlet na Mladoboleslavsko, 19.09.2017 08:39, Hanýžka(m), (O přírodě)

Štítovka Romellova, jako jedna z mála štítovek roste právě na zemi. Tori má pravdu, je to chytrá holka a Aleš taky (ale ten není holka).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30