O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Strávil jsem nyní pátek plus víkend v CHKO Křivoklátsko, konkrétně jsem byl ubytován ve Skryjích. Bylo zde celkem sucho, avšak musím říct, že přestože těch větších terestrických hub jako hřiby, holubinky, muchomůrky apod. se až tolik nenašlo a ty, které se vyskytly, často byly napůl suché, s nálezy jsem nanejvýš spokojený.
V pátek jsem se byl podívat po naučné stezce Skryjský luh. Bylo to podél potoka, takže zde bylo větší vlhko.
Jednou z prvních nalezených a focených hub byl struhák splývavý (Radulomyces confluens).

Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Následoval první vzácný nález, kukmák myší (Volvariella murinella); Červený seznam ČR: EN.

Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

K vidění byla třeba také pórnatka krásnopórá (Junghuhnia nitida).

Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Velmi mě potěšil nález masenky citronové (Hypocrea citrina) u kmene smrku.

Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Poprvé jsem viděl kornatec javorový (Dendrothele acerina), hned na dvou místech. Poprvé jsem ho našel na kmeni javoru klenu (Acer pseudoplatanus), po druhé na javoru babyce (Acer campestre), který je pro tento druh typičtější. Zde je z babyky.

Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Ovšem největší radost mi tento den udělal nález mozkovky rosolovité (Ascotremella faginea), zákonem chráněný druh v kategorii silně ohrožených druhů a je zařazena v Červeném seznamu ČR v kategorii VU.
To je pro dnešek vše a zítra budu pokračovat nálezy ze soboty, kdy jsme si udělali vycházku společně s panem Oldřichem Jindřichem.

Re: Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 18:27, Véna, (Houby)

Zajímavé.

Re: Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 19:11, soucekp, (Houby)

Pěkné , Ta mozkovka je super, také po ni koukám

Re: Re: Páteční nálezy z Křivoklátska, 31.07.2017 20:15, vevanek, (Houby)

K mozkovce gratuluji


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30