O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Hlenka, 09.07.2017 00:52, chorcheee(m), (O přírodě)

V PR Sutice jsem před pár dny sebral bělavé plasmodium hlenky na bukovém listu k dopěstování. Patrik tu nedávno trefně poznamenal "ty se brzy vykašleš na houby a budeš se zajímat o prvoky" . Tak na houby se snad nevykašlu, ale ty hlenky mne fakt baví čím dál více.

Re: Hlenka, 09.07.2017 00:52, chorcheee(m), (O přírodě)

Přes noc doma ve vlhkostí komůrce vytvořilo plasmodium bělavé přisedlé plodničky (sporokarpy) velikosti 0,4 až 1 mm. Ty po několika hodinách zčernaly od zrajících spor (tahle fáze jde většinou rychle a na časosběrných videích působí dramaticky ). Zcela zralé plodničky jsou opět bělavé od kalcitu, který inkrustuje peridium (vnější obal) a zdá se být amorfní.

Re: Hlenka, 09.07.2017 00:52, chorcheee(m), (O přírodě)

Takto dokáži zvětšit zralé plodničky pod binolupou (vím, neostré a chromatická aberace).

Re: Hlenka, 09.07.2017 00:52, chorcheee(m), (O přírodě)

Pod mikroskopem už je na destruovaných plodničkách vidět struktura peridia a trochu i výtrusy a kapilicium.

Re: Hlenka, 09.07.2017 00:52, chorcheee(m), (O přírodě)

Tady větší zvětšení téměř nedestruovaných plodniček.

Re: Re: Hlenka, 09.07.2017 00:55, chorcheee(m), (O přírodě)

Ještě fotku bych mohl nahrát... .

Re: Re: Re: Hlenka, 10.07.2017 07:06, soucekp, (O přírodě)

Zajímavé

Re: Hlenka, 09.07.2017 00:52, chorcheee(m), (O přírodě)

A výtrusy a nehojné, kalcitem neinkrustované kapilicium pod imerzí. Výtrusy jsou osténkaté, průměru 8,5 až 10 µm. V hlenkařské skupině jsme došli do čeledi Didymiaceae, což mi nepříjde jako dostatečný výsledek mého úsilí .

S hlenkama je to, zdá se, ještě dramatičtější, než s houbama. Pár desítek dobře rozpoznatelných druhů se člověk naučí rychle. Zbytek z asi 1000 dosud celosvětově popsaných druhů (hlavně z řádu Physarales) můžete studovat celý život (jak to také někteří lidé dělají) a stále bude větší kus práce před váma .

Dobrou noc.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30