O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nehoubový příspěvek, 15.05.2017 22:16, mipera, (O přírodě)

Myslela jsem, že se jedná o modranku karpatskou, kterou zde občas prezentuje Pavla,
nikde jsem však nenašla zmínku o výskytu v jižních Čechách.

Re: Nehoubový příspěvek, 15.05.2017 22:43, petras, (O přírodě)

A je,nebo není?

Re: Nehoubový příspěvek, 15.05.2017 22:16, mipera, (O přírodě)

Cituji:
Modranka obývá především slovenské, ukrajinské či rumunské hory, na několika místech se však vyskytuje i v České republice (Beskydy, Bílé Karpaty). V horách vystupuje i nad hranici lesa (v polských Tatrách byl zaznamenán např. ve výšce 1900 m n.m.).
Jak napovídá druhové jméno, je tento živočich doma v Karpatech, dokonce je karpatským endemitem a v jiných Evropských pohořích tedy nežije. Ovšem s malou výjimkou - západní hranice rozšíření probíhá až přes Králický Sněžník, který už leží v hercynské (sudetské) horské soustavě.
Životním prostorem tohoto zajímavého druhu jsou zachovalé horské lesní porosty. Modranka patří mezi dendrofilně žijící druhy, což znamená, že upřednostňuje prostředí se zapojeným stromovým patrem, tvořeným původními dřevinami. Znečištěnému a člověkem jinak narušenému prostředí (např. silně antropicky pozměněné lesy) se tento druh vyhýbá, proto ho můžeme považovat za citlivý indikátor kvality prostředí.

Re: Re: Nehoubový příspěvek, 15.05.2017 22:41, Tori(m), (O přírodě)

Tak to je zajímavý. Ovšem existuje článek o výskytu modranky v Porýní (http://www.dmg.mollusca.de/mitteilungen089/mitt_089_043.pdf), kam byl pravděpodobně zavlečen a asi tam nějak schopně přežívá, tak třeba i v JČ..? To by mohlo zajímat někoho z budějického muzea, kdo dělá plže.

Re: Nehoubový příspěvek, 15.05.2017 22:54, mipera, (O přírodě)

Ještě mám tuto fotku.

Re: Re: Nehoubový příspěvek, 16.05.2017 06:20, Yohaness(m), (O přírodě)

Na modranku se mi to nepozdává...

Re: Re: Re: Nehoubový příspěvek, 16.05.2017 11:11, mipera, (O přírodě)

Díky, mně se zdálo divný, že by holka zabloudila až k nám.

Re: Re: Re: Re: Nehoubový příspěvek, 16.05.2017 12:42, basset(m), (O přírodě)

Řekl bych slimák popelavý, je dost variabilní a tento by se pod něj "vešel".

Re: Re: Nehoubový příspěvek, 16.05.2017 13:24, Tori(m), (O přírodě)

No tak tohle bych taky na modranky nehádala.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30