O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Výlet na západě, 20.04.2017 19:56, Tori(m), (Houby)

O víkendu jsem měla možnost konečně vidět kačeny, aby se mi u nás příští rok lépe hladaly. Inspirace to byla báječná (a ňamka taky).

Re: Výlet na západě, 20.04.2017 19:56, Tori(m), (Houby)

Zároveň s nimi rostly ve značném počtu i houby, o které už letos zakopli snad všichni (opět vyjma mě), totiž krasočíšky. A abych předešla případným dotazům: ano, opravdu tam foukal silný (a hlavně studený) boční vítr. : ))

Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Já jsem třeba ještě o ně nezakopl ...

Re: Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 22:31, soucekp, (Houby)

Já taky ne

Re: Re: Re: Výlet na západě, 21.04.2017 09:19, Hanýžka(m), (Houby)

Krasočíšky jsou nádherné a v okolí suchého Štatlu teď určitě nejsou. Tady když chceš najít houby, musíš nejdříve sebrat substrát a dopěstovat si něco, ale přece nebudu sbírat každý exkrement....

Re: Re: Re: Re: Výlet na západě, 21.04.2017 10:49, léto, (Houby)

Paráda. Taky jsem o ně nezavadil. Nejspíš to bude tím, že je ani nehledám.

Re: Výlet na západě, 20.04.2017 19:56, Tori(m), (Houby)

Krasočíšky si to vyřešily tím, že rostly v závětří těsně u různých ležících větví, kmenů, případně schované pod trávou, díky čemuž bylo poměrně obtížné na některé z nich nešlápnout (mně se to nejspíš nepovedlo).

Zajímavé je, že na většině fotek z letošního jara (tj. krasočíšky z netypických lokalit, kde se vyskytly poprvé letos) jsou apothecia většinou žlutá až žloutková, bez těch ohnivě červených barev. Celkem by mě zajímalo, je-li to vliv počasí, anebo bývají častěji červené právě ty na vápenci zpod jedlí. Tohle byl listnatý hájek, kačenkoviště, a vysloveně tmavooranžovou jsem neviděla ani jednu. Jaké s tím máte zkušenosti vy, kteří je znáte z více lokalit a z jiných let?

Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 20:48, fáfa(m), (Houby)

..letos jsem asi jedinej kterej je nenašel,ale moje zkušenost je že tyhle žlutý rostou pod listnáči zejména pod břízami..v jedlinách znám dvě lokality kde rostou krasočíšky daleko mohutnější a sytější,prostě hezčí

Re: Re: Výlet na západě, 21.04.2017 07:38, soucekp, (Houby)

Pěkný

Re: Výlet na západě, 20.04.2017 19:56, Tori(m), (Houby)

A abych měla nějakou zábavu, sebrala jsem si po cestě i pár pyrenomycetů. Aspoň jsem zjistila, jak špatně je umím určovat do rodů: předpokládaný vínový dřevomor rodu Nemania byl ten nejběžnější dřevomor hnědý (Hypoxylon fuscum) a ze tří předpokládaných prsnatek byly dvě dřevomorem mnohotvarým (na fotce) a třetí pravděpodobně dřevomorem plazivým. O tom, že jsem za nějaký dřevomor považovala i spálenku skořepatou ani nemluvě.

Re: Výlet na západě, 20.04.2017 19:56, Tori(m), (Houby)

Takže jsem byla nakonec docela ráda za kornici otrubičnatou. Vykukovala na nás z lísky jak zvědavá sousedka vyložená ve vokně, divila se, co to hledám za droboť a uklidňovala mě, že ona se naštěstí dá určit i makroskopicky. No jo, dá, ale jen do doby, kdy od ní taky někdo oddělí nový druh (jako kornici jasanovou od svazčité) a tím zpochybní všechny její makroskopicky určené a nedokladované nálezy.

Děkujeme tomajovi za pěkný výlet.

Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 20:02, alesjirsa(m), (Houby)

Krásné nálezy.

Re: Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 20:22, Tori(m), (Houby)

Díky. Nemá něco divný barvy? Nějak teď večer nemám uplně cit a míru.

Re: Re: Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 20:45, alesjirsa(m), (Houby)

Nepřijde mi ... Maximálně u té kornice se mi to zdá "všechno" moc hnědé ...

Re: Re: Výlet na západě, 20.04.2017 21:14, tomaj, (Houby)

Tori pěkný příspěvek,dobré fotky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30