O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:15, alesjirsa(m), (O přírodě)

Dneska u nás také takřka celý den krásně pršelo. Jistě udělám radost chorcheeemu, když řeknu, že přesto jsem šel do lesa.
Překvapil bohatý nález černorosolu terčovitého (Exidia recisa). Zatím nejplodnější lokalita na tuto houbu, kterou jsem dosud viděl.

Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:29, chorcheee(m), (O přírodě)

Hlavně mám radost, když se o mne píše a jsem zde jmenován .

Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 21:54, Zdeno(m), (O přírodě)

Jako vždy jsi skromný a vděčný chlapec...

Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:44, soucekp, (O přírodě)

Pěkný! Letos jsem jej ještě nepotkal

Re: Dnešní nálezy, 20.03.2017 14:24, Zdeno(m), (O přírodě)

Poznamenám jen, že roste výhradně na vrbách...

Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:15, alesjirsa(m), (O přírodě)

Krásný k focení byl také číšovec nahloučený (Cyphellopsis cf. anomala).

Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Já vím, že už jsem s tím asi trapný, ale není to Džbánovka pohárkovitá (Resupinatus poriaeformis)? Lucie myslím naposled psala, že číšovec má mít tmavěji pýřitý okraj a to zde nevidím.

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:33, alesjirsa(m), (O přírodě)

Džbánovku pohárkovitou si spíš představuji šedě zbarvenou a na subikulu ...

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:37, soucekp, (O přírodě)

Já taky . Alespoň podle atlasů, naživo jsem ji neviděl.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:47, chorcheee(m), (O přírodě)

Máte pravdu, to subikulum tam zjevně chybí...

Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:15, alesjirsa(m), (O přírodě)

Popraška (Coniophora sp.).

Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:15, alesjirsa(m), (O přírodě)

Zbytek věnuji mechorostům: Podařilo se mi najít nějakého zástupce rodu Fissidens, který na místě rostl společně s játrovkou Chiloscyphus coadunatus (proto na fotce jsou vidět oba druhy). Musím říct, že určovat tyto druhy je opravdu velmi zajímavé (protože je jich hodně). Nakonec bych teda zkusil dát Fissidens cf. incurvus, ovšem ta by měla být celkem vzácná, takže to mi poněkud znepravděpodobňuje určení.

Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:38, chorcheee(m), (O přírodě)

Já tedy na fotografii vidím pořádně jen tu játrovku. Možná bys mohl zkusit začít stackovat (nevím ale, zda Tvůj fotoaparát umožňuje ruční ostření). Pokud ovšem ten mechorost, který je na většině míst rozostřený, je Fissidens, navrhuji F. bryoides. Tento druh je malý a mohl by tak být ve správném měřítku s Lophocolea bidentata.

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:41, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já jsem Fissidens bryoides vyloučil mikroskopicky podle absence antheridií v paždí fyloidů (potom ještě také podle skloněných tobolek). Je samozřejmě možné, že to byla jen náhoda a že zrovna na mikroskopovaných rostlinkách žádná antheridia moc vidět nebyla, ani nemám moc zkušenosti s jejich hledáním a určováním. Proto až tam půjdu příště, tak ten mech zkusím zmikroskopovat opětovně.

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:51, chorcheee(m), (O přírodě)

Zeptám se úplně hloupě: u ostatních druhů rodu Fissidens antheridia tam co píšeš nejsou? Antheridia jsou samčí rozmnožovací orgány (tvůrce spermatozoidů), což samozřejmě víš. Ale já zas nevím, nakolik je jejich umístění determinačním znakem třeba právě u druhů rodu Fissidens...

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 21:46, alesjirsa(m), (O přírodě)

Řídil jsem se podle tohoto klíče.

Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:15, alesjirsa(m), (O přírodě)

A rozločím se rokytníkem skvělým (Hylocomium splendens), který je poměrně vděčným objektem.

Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:32, karelzbrd(m), (O přírodě)

Aleši, za ty mechy díky, mám je rád a spolu s lišejníky tvoří svérázný svět. Umíš lišejníky? Mám jich několik druhů, třeba ramaliny a usnea - ty vzrostlé ramaliny vypadají jak známé pokojové kapradiny parožnatky...

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 19.03.2017 20:34, alesjirsa(m), (O přírodě)

Lišejníky moc neumím, znám jenom několik málo základních druhů.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30