O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:24, chorcheee(m), (Houby)

Dobré ráno,

Přidám příspěvek asi hlavně pro Patrika. Před pár dny jsem našel na opadlých větvičkách buku (průměru tak do 2 cm) drobná stromata. Vůbec jsem nevěděl o co se jedná.

Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:30, Dano, (Houby)

Dobré ráno? Já teprve pudu spát!
Myslíš, že někdo vstává po půlnoci?

Re: Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 07:40, chorcheee(m), (Houby)

No spíše jsem myslel, že už všichni spí .

Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:24, chorcheee(m), (Houby)

Navíc se zdá, že jsou tam minimálně dva druhy. Tady ta rozsáhlejsí stromata budou asi něco jiného.

Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:24, chorcheee(m), (Houby)

Pokusil jsem se ze stromat něco seškrábnout a zmikroskopovat.

Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:24, chorcheee(m), (Houby)

Nic mi to nepřipomínalo. Poslal jsem Romanu Maňákovi, který se o pyrenomycety zajímá a nabídnul mi, že právě stromatózní druhy mu můžu posílat a rád na ně v rámci svých časových možností koukne.

Re: Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 07:28, Tori(m), (Houby)

V čem je ten preparát, že ti to dělá takové bubliny?

Re: Re: Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 07:48, chorcheee(m), (Houby)

V tekutém mýdle .

Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:24, chorcheee(m), (Houby)

Napsal mi k fotografiím:

"tak toto je zapeklitý případ :-) Podle mě jde, možná trochu překvapivě, o Hysterium angustatum. Zrovna nedávno mi Terka Tejklová dávala podobný vzorek a když jsem jí sdělil verdikt, nechtělo se jí ani věřit. Nakonec však uznala, že je to ono. Jsou to dost stará hysterotecia, alespoň na snímku Z1295051Stack.jpg uptostřed. Na dalším makrosnímku těžko říct, zda jde o stejnou houbu. V tomto dohadu mě utvrdily hlavně výtrusy - tvarově odpovídají, barevně taky. Jsou zde tři septa, konkolorní buňky zhruba stejné velikosti. A rozpláclé útvary na snímku odpovídají dost starým hysteroteciím jinak protáhlé houby. Každopádně by to chtělo nalézt víc výtrusů a změřit je, pokud možno víc. A podívat se na vřecka. Každopádně pokud jde opravdu o stará hysterotecia H. angustatum, s vřecky a dostatečným množstvím výtrusů bude asi problém. Ještě teda ověřit velikost "zbytků" técií. Hysterotecia mají obvykle do cca 1,5 mm, zbytky po nich můžou být o trošku větší, ale určitě ne víc než 2 mm."

Re: Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 07:38, Tori(m), (Houby)

Jirko, používáš ty vlastně někdy nepřímé citace? Např.: R.M. si myslí, že by to mohlo být xy, protože...? Já jen ze zvědavosti, bo mně by třeba takové přímé citování vadilo, jelikož maily píšu většinou odlišným stylem než něco, co bude viset někde veřejně na webu, nicméně ne každý to tak vnímá.

Re: Re: Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 07:46, chorcheee(m), (Houby)

Používám, třeba když píšu článek, tak tam samozřejmě nekopíruji přesně text prací, které cituji . Ale tady mi přijde geniální, že se nemůže nic překroutit. Navíc Roman Maňák to popisuje tak hezky poctivě, že se mi to nechtělo refrázovat. Ale uznávám, že to může někomu vadit, a že bych se ho měl minimálně zeptat.

Re: Re: Re: Re: snad Hysterium angustatum , 08.02.2017 16:54, Patrik(m), (Houby)

Nic z čeledi Hysteriaceae jsem dosud nenašel a nechávám si to na nějaký suchý letní den... Ale s panem Maňákem souhlasím, můžu ti ještě doporučit stránku zaměřenou na tento rod...

Re: Re: Re: Re: Re: snad Hysterium angustatum , 08.02.2017 22:41, chorcheee(m), (Houby)

Díky!

Re: snad Hysterium angustatum , 06.02.2017 00:24, chorcheee(m), (Houby)

Budu na to muset ještě kouknout podrobněji.

Přeji hezký začátek týdne. jirka.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30