O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

"Báječný svět hub", 24.01.2017 09:53, chorcheee(m), (Houby)

Tak máme německý dokument v češtině:

Báječný svět hub

Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 16:30, Pavla, (Houby)

Šikulka jsi, díky za odkaz, chorcheee. Rozhodně zajímavější než v tej šprechštině.

Ale mám dotaz, děcka. Poprvé jsem viděla květnatce v r. 2015 v naší ZOO a když se mě jeden pán (taky s foťákem) doptával, co to je, řekla jsem důležitě, že květnatec Archerův (vysloveno s „ch“). Potom jsem se někde dočetla, že Archerův jedině s „č“, takže loni, když jsem je opět v ZOO fotila a zase se mě (tentokrát dědeček s babičkou, kteří tam byli s vnoučkem) ptali na totéž, odpověděla jsem pro změnu květnatec „Arčrův“. No a teď v dokumentu zase slyším „Archerův“ s „ch“ – co je teda vlastně správně?

Re: Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 16:32, Pavla, (Houby)

Co mám říkat kolemjdoucím, až je třeba budu fotit zase letos? Nacházím Archery nebo načázím Arčry?

Kdo to ví, odpoví? Díky ...

Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 17:29, alesjirsa(m), (Houby)

Já jsem to vždy slyšel s "ch".

Re: Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 18:29, Tori(m), (Houby)

Na něco podobného jsem se ptala i v Brně na mykopivu a nic jednoznačného jsem se nedověděla. Psaná forma latinských (resp. vědeckých) jmen je definovaná celkem vyčerpávajícím způsobem v ICBN, nicméně konkrétní výslovnost je prý hlavně daná tím, kdo to jméno říká. Takže stejné latinské jméno bude jinak vyslovovat Němec, jinak Francouz, atd. Já s tím mám neustále problém, že nevím, jak číst slova typu coccineus (kokyneus/kokcineus), -scypha (-skyfa/-scifa), Biscogniauxia, a další podobné. Staří autoři navíc neuváděli etymologii, bo každý botanik prostě musel umět latinsky (a pokud možno i řecky), takže pro mě jako nelatiníka je to pak haluz dohledat (nebo spíš tipnout), z čeho to jméno asi je.

Ovšem pokud člověk u českého názvu ví, po kom to bylo pojmenováno a zná orig. výslovnost toho jména, není (podle mého názoru!) důvod ho latinizovat nebo jinak komolit. Takže tady bych se držela spíš anglické výslovnosti a četla "árčrův". Dtto Peziza michelii (řasnatka Michelova) čtu jako "mišelova", protože dotyčný M. Michel byl zřejmě Francouz. Naštěstí ta fakt ošemetná jména (např. Ramsbottomia crec'hqueraultii) se k mé úlevě česky jmenují docela jinak (např. kulosporka oranžová). Konec samomluvy. : ))

Anebo alternativní pravidlo: říkej to jak chceš, ale konzistentně.

Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 25.01.2017 06:21, P.T.(m), (Houby)

Pier Antonio Micheli, jeden z mykopradědečků, byl Ital.

Re: Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 25.01.2017 07:57, Tori(m), (Houby)

Jasně. Jenže Boudier v popise druhu (Icones Mycologicæ, Tome IV, 1905-1910) píše, že druh Galactinia michelii pojmenoval po zesnulém kolegovi Michelovi (ne Micheliovi), s nímž tu řasnatku sbíral v lese Saint-Germain. I kdyby se Boudier tomu Italovi rozhodl pofrancouzštit příjmení (proč?), těžko by spolu byli v terénu, když P.A.Micheli zemřel 1737 a E.Boudier se narodil 1828. Ale v atlase už se mi to nechce podruhé přepisovat.

Re: Re: Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 25.01.2017 08:38, P.T.(m), (Houby)

Srážím podpatky a svého Itala beru zpět.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 25.01.2017 17:07, Patrik(m), (Houby)

Zajímavé čtení, osobně v latině příliš problém nevidím, horší je - dle mého názoru - vyslovovat např.některá slovíčka v polštině )...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 25.01.2017 18:22, Joska(m), (Houby)

Někdy i v češtině... ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Báječný svět hub", 29.01.2017 13:55, Zdeno(m), (Houby)

Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 17:30, Milda, (Houby)

Báječný svět hub je báječný a pro mě také poučný. Dík.

Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 21:11, Véna, (Houby)

Moc pěkné a poučné, Díky.

Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 23:21, Dano, (Houby)

Je fajn, žes ten odkaz dal. Hltal jsem to celou půlhodinu.

Re: Re: "Báječný svět hub", 24.01.2017 23:37, soucekp, (Houby)

jo jo, já to polknul hned včera o půlnoci

Re: "Báječný svět hub", 25.01.2017 18:57, Yohaness(m), (Houby)

Díky, líbilo se to nejen mě, ale i dceři, kterážto naprosto očima hltala klubající se květnatce... musel jsem to pouštět několikrát...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30