O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:24, Patrik(m), (Houby)

Zlatohorskou vrchovinu jsem letos v srpnu navštívil hned 2x, strávil tam 3 dny a z těchto dvou výletů jsem si odnesl dva důležité poznatky.
1. je to z mykologického hlediska velice zajímavá a málo prozkoumaná lokalita, z které se v budoucnosti najde ještě hodně vzácností či dokonce prvonálezů (mluvím především o té části, která spadá pod prozatimní CHKO Jeseníky).
2. že je to tam ráj ryzců a pavučinců - těch jsem tam totiž potkal nejvíce druhů
Všude byl celkem hojný ryzec černohlávek, který jsem viděl prvně v životě...

Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:24, Patrik(m), (Houby)

Ještě jednou ten sám druh...

Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:24, Patrik(m), (Houby)

Vysoko ve smrčinách v porostech rašeliníku jsem nacházel další druh ryzce, podle makroskopických znaků a ekologie mi to vychází na ryzec rašeliníkový, zatím cf.

Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 14:13, Yohaness(m), (Houby)

A jaké jsou ty znaky? Já bych v tom viděl spíše Lactarius tabidus....

Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 19:10, Patrik(m), (Houby)

Hlavně jsem se díval na popisy v Přehledu hub Střední Evropy, ale asi ti budu věřit.
Znaky, např. tady:
tabidus - mléko bílé, pomalu žloutnoucí
sphagneti - mléko bílé až vodnaté, neměnné - což na fotce nejdou vidět žádné žluté tóny...

Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 19:50, Yohaness(m), (Houby)

Patriku, nerozumím. Na fotce nevidím žádné mléko.

Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 19:53, Patrik(m), (Houby)

To bílé na lupenech menší plodnice ... bylo ho málo, proto není moc patrné, jen kdyby sis přiblížit originál ...

Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:24, Patrik(m), (Houby)

Na místě, kde jsme přespávali mě ráno čekalo překvapení - prvonález ryzce smrkového.

Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:26, alesjirsa(m), (Houby)

Ryzec smrkový a černohlávek je u nás velice hojný. Gratuluji k nálezům.

Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:35, Patrik(m), (Houby)

Hojný je, ale řekl bych, že jen ve vyšších polohách, někde nad 800 m. V mém okolí tyto druhy zcela chybí.

Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 00:06, Dano, (Houby)

Hojný je i u nás a to je do 200m asi jsi ve špatné zoně.

Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 19:05, Patrik(m), (Houby)

To bude tím - u nás je 270 - 450 m. n. m.

Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:24, Patrik(m), (Houby)

Záhy jsem však našel pěknější skupinku. Od Yohanesse jsem trochu odkoukal, co by mělo být všecko vidět na tzv. dokumentační fotografii - při větším množství hezkých, nepoškozených či nepřestárlých plodnic to lze jednoduše vyzkoušet.

Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:24, Patrik(m), (Houby)

Tady ještě musím zvláště pro některé zdůraznit, že to, co označuju jako fotografie dokumentační pro účely odborné, má úplně jinou funkci než např. zdenovy gutace, což jsou fotografie ryze umělecké, zachytávající detail a autor klade důraz na estetickou stránku. Např. pro mě jsou však tyto fotografie bezvýznamné, protože se hlouběji zajímám o houby a mnohem účelnější je zachytit každý nalezený druh tak, aby na něm byly zachyceny všechny podstatné znaky, což je klobouk, třeň, dužnina, lupeny, oxidace dužniny, mléko a jeho oxidace atd...
Tento pozná každý

Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 19:58, basset(m), (Houby)

Patriku, na Tvůj věk podle mne úplně neuvěřitelně pozoruhodný názor:
.
"Např. pro mě jsou však tyto fotografie bezvýznamné, protože se hlouběji zajímám o houby ..."

Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 04.09.2016 22:13, karelzbrd(m), (Houby)

Patriku, víš co to je dokumentární a na druhé straně umělecká či emotivní, kreativní fotografie? Nedělej ze sebe takového zatrpklého vědátora nebo s Tebou budou kamarádit jen encyklopedie...

Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 08:25, Hanýžka(m), (Houby)

Tak toto bylo napsáno opravdu neobratně. Naštěstí tě tu už trochu známe i tvé nedostatky v oblasti českého jazyka a tak se snad Zdeno neurazí (že se zajímá hlouběji o houby, to tu ví každý).

Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 09:53, Joska(m), (Houby)

Tady sis (doufám) přečetl pár názorů na svůj arogantní způsob chování. Česky se tomu říká rozmazlený fracek a aby to aspoň trochu rýmovalo, tak podobné vyjádření je dobré tak na pár facek.

Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 14:08, Yohaness(m), (Houby)

Já bych to tak nedramatizoval... Myslím, že Patrik to nijak arogantně nemyslel a vyjádření bylo jen trochu nešťastně podáno.
Navíc mne samozřejmě těší, že se snaží fotit dokumentačně, s důležitými znaky hub.

Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 19:15, Patrik(m), (Houby)

Arogantně? To je však trochu vytržené z kontextu, vždyť jsem se to snažil napsat obecně a příklad se vztahovat jen právě k těm fotkám, na kterých zdeno fotí gutaci, myslím, že tady opravdu každý ví, že to není jediné, co Zdeno fotí a zde dává, proti jeho fotkám nic nemám, jen jsem vysvětloval rozdíl mezi fotkou uměleckou a dokumentační

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 20:20, chorcheee(m), (Houby)

Vy jste hovno psychologové (hlavně Joska). Já Patrikovi rozumím (co má v hlavě jinak), což ovšem neznamená, že s ním vždy souhlasím .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 05.09.2016 21:06, Joska(m), (Houby)

To je asi pravda. Ale všimni si, Patrikovy celkem dlouhé příspěvky jsou skoro bez chyb (drobnosti opravím, stejně jako u Tebe ), občas se sem tam nějaká hrubka najde. Ale je to tzv. nebe a dudy proti době, kdy sem začínal přispívat. Patrik totiž potřebuje občas vynadat, aby slezl ze svého piedestalu vědeckosti a pak to najednou jde.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 06.09.2016 15:55, Patrik(m), (Houby)

piedestal=?
Jo a s tou gramatikou, to víte - maturita se blíží a tam už to jinak než spisovně nejde, pokud vím...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 06.09.2016 20:02, Joska(m), (Houby)

Google - Slovník cizích slov:
význam slova piedestal: podstavec sochy; vyvýšené místo, povýšenost; význačné postavení.

Já vím, nemáš čas...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzci, Lactarius - část 1, 06.09.2016 20:58, Patrik(m), (Houby)

Aha, díky...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30