O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Konečně použitelný geologický mapy!:-), 29.02.2012 15:26, Forrest Run(m), (O přírodě)

Sláva, sláva, sláva.......Co jsem se Vás, Potvůrky, nahledal, je tam fšechno, co potřebujeme!:-)

Vulkanity(čediče i další (ultra)bazický zajímavůstky, vápence(fčetně mramoru, dolomitu a dalších metamorfovanejch sedimentů), Kodliku-Krakene, pokochej se Krušnohorsko-smrčinským Krystalinikem!:-)

Začneš tím, že si místo, který Tě zajímá, najdeš na základní GeoMapě a označíš si ho levým myšítkem-vyskočí Ti modrá šipka


Následují krok:


Pod mapou klikneš na první z možností v rámečcích:"ZJEDNODUŠENÁ GEOLOGICKÁ MAPA 1:50 000"

a vyskočí na Tebe toto!:-)

Není to nádhera?!? Můžeš si měnit měřítka, tady jsem kvůli přehlednosti zvolil možnost "Menší přiblížení"-7x7km
Mám "radost až na kost"!

Speciálně pro Vysočiňáky nebo jiný Horaly z převážně kyselejch oblastí je to dar z nebes-najdete tak i mrňavý vápenatý nebo hadofcový čočky, na kterejch rostou vzácný houbelec a i mnohem víc jedlejch hub!:-)

Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 29.02.2012 17:37, kápo(m), (O přírodě)

Ty čéče,tyhle mapky už používám půl roku-doporučil mi je Honzik Borovička--ále musim dodat,že jsou fakt dobrý,objevil jsem spoustu zajímavejch lokalitek

Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 29.02.2012 17:58, Forrest Run(m), (O přírodě)

Tak za tohlencto, Kamaráde Bejvalej!;o)
Žes neřek, Čéče?!?;-)

Re: Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 29.02.2012 20:19, kápo(m), (O přírodě)

sem myslel,že to znáš Čéče!

Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 01.03.2012 12:55, Kraken(m), (O přírodě)

To je paráda! Zkoušel jsem to včera víš kde a házelo mi to chybu. Teď to sice šlape, ale moc se v tom zatím neorientuju. Škoda taky, že ta mapa nejde posunovat. Budu si na to muset někdy udělat čas...

Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 01.03.2012 15:10, Forrest Run(m), (O přírodě)

Karlíku, na Základní mapě si najdi místo, na který se chceš podívat-klikneš do ní tam, kde chceš, aby se Ti otevřela Geologická mapa, objeví se modrá šipka s bílým křížkem a pod mapou Ti vyskočej možnosti Geomapy v podobě světle béžovejch obdélníčků s červeným nápisem...klikni hned na ten první s názvem:"ZJEDNODUŠENÁ GEOLOGICKÁ MAPA 1:50 000" Tu už posunovat nemůžeš, jen si můžeš přepínat mezi velikostma GeoMapy...pokud se chceš podívat jinam, musíž zpět na Základní mapu a postup zopakovat....je to zřejmě proto, že pod každou GeoMapou je Legenda, co, která barva a číslo znamená a pro větší plochy by byla neúnosně velká a nepřehledná.

Re: Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 01.03.2012 21:36, Mrož, (O přírodě)

Geomapy jsou paradni, nicmene mi ani po zkouknuti legendy nic moc nerika kde by co mohlo rust :D
Kde mam hledat smrzouny? http://www.geology.cz/app/ciselniky/lokalizace/show_map.php?mapa=g50zj&y=749634&x=1165516&s=1

staci barvicka :D

Re: Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 02.03.2012 01:22, Kraken(m), (O přírodě)

Tos mi jen znovu napsal to samý jako nahoře. Proklikat se až na nevětší přiblížení svedu! Jen je škoda, že když se chci mrknout kousek vedle, musím celej postup zopakovat, důvody chápu. V čem se zatím neorientuju je tohle:
Vyberu si třeba tyhle tmavě zelený flíčky - 441: eklogit
Stáří: svrchní proterozoikum až spodní paleozoikum, Typ hornin: metamorfity, Geologický region: saxothuringikum - krušnohorsko-smrčinské krystalinikum.
Ale co mi to říká? Co tam mám hledat? Roste tam něco? A jak se tam dostanu, když na mapě nejsou cesty, jenom názvy a nemůžu si to porovnat podle normální mapy?

Re: Re: Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 02.03.2012 09:20, Forrest Run(m), (O přírodě)

Tak Vás s Mrožem sfouknu z jedný vody načisto, Kodliku!;-)

eklogit
Další horniny a minerály si tam taky najdi, nebuď línej, jsi přeci Inženýr?!;-)
Největší úspěchy budeš slavit na navětralým olivínovým čediči(bazaltu), jeho příbuznejch bazickejch(a k tomu aby v bazický složce pokud možno převládal Ca nad K) (i metamorfovanejch) vyvřelin a ze sedimentů se zaměř předefším na vápenec, křída, mramor a v menší míře i dolomit.

Pochopitelně, jaký má která hornina pH a zřejmě ještě důležitější faktory, jimiž je obsah biologicky dostupnýho vápníku a fosforu(na získávání P má většina mykorhizních houbelec speciální a unikátní enzymatickou mašinérii....P není primárně určenej pro ně, je pro jejich stromový a bylinný parťáky....bez fosforu rostlina netvoří třeba květy......je jedna věc, ale výše popsaný vlastnosti pochopitelně mimo jiný ovlivňuje i pH substrátu, ale je to i o její tvrdosti, erodovatelnosti, různý pufrovací schopnosti různejch typů (lesních) půd, vejšce půdního horizontu, hydrologii, svažitosti terénu, do hry fstupujou i antropogenní vlivy jako třeba extrémně hluboká orba před výsadbou stromků,....

Tak a teď několik užitečnejch rad zájemcům o smrže, kačenky a ucháče obrofský!:-)Mróžo-GeoMapa, viz výš...nicméně u Tebe to tam není žádná sláva-doporučuju Českej nebo Morafskej Kras, Bílý Karpaty, Chřiby a lužní jaseninovo-jilmový lesy podyjí a při cestě do Bratislavy podunají.
Nebudu se věnovat smržům rostoucím na mulčovací kůře-pokud je nenajdete na zahrádce, budou v záhoncích ulic a parků skoro natuty polulaný od bóbiků a bezďáčů-smrž jako správnej askouš roste relativně dlouho-2-3 tejdny na stanovišti nejsou vzácností a za tu dobu se mu v "City never sleeps" může stát spoustu nehezkejch věcí!
Smrže jsou skoro striktně vázaný na vápenatý půdy-nebo na místa, kam vápno navezl člověk...okolí vápenek, ale i ruiny budov a nebo starý smeťáky se stavebním borčusem-hledejte pod jasanama,.....

Re: Re: Re: Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 02.03.2012 09:32, Forrest Run(m), (O přírodě)

pokračování:....jilmama, vrbama, bukama, (ptačíma)třešněma, ve starejch sadech a zarostlejch zahradách, v lužních lesích se zaměřte na místa s kopřivama a popencem-na posledně jmenovanejch místech ve stejný době vyrážej i májofky!:-)
Kačenky mají co se týče Ca+ i pH větší plasticitu, dají se najít i na neutrálních a vzácně dokonce i na kyselejch půdách....hledejte opět pod jasanama, vrbama (podél vodních toků i v luzích), pod osikama(tam máte dobrou šanci i na ucháče a na U.O. je dobrý se vypravit i do vzrostlejch dobraf, ideálně s příměsí bříz) a jukněte aj pod třešněma....lesníma ptáčnicema i do starejch třešňovek.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně použitelný geologický mapy!:-), 07.03.2012 10:34, Mrož, (O přírodě)

Diky moc za info, trosku jsem to proštudoval a holt budu muset za smrzounama vytahnout paty nekam dal, tady moc uspesnej asi nebudu.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30