O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

že když se podíváte na houbu, už víc neporoste.

Re: Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

Tak tuhle fámu můžu vyvrátit. Šla jsem po týdnu zkontrolovat své ucháčoviště a byla mile překvapena, že se mají k světu nejen mí zamaskovanci pod listím, ale zakopávala jsem i o další a další krasavečky.

Re: Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

Kornatec okrouhlý nebo struhák blanitý? Věčné dilema - já si teda myslím, že struhák blanitý, ale jestli ne, tak běda Vám, běda Vám...

Re: Re: Říká se, 17.03.2020 11:12, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já bych spíš řekl, že kornatec okrouhlý, ale tady to z fotky nejsem schopen jednoznačně říct.

Re: Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

U této houby jsem si vzpomněla, že mi tady kdysi něco podobného, ale z jiného místa nálezu, určoval chorcheee, a že by to mělo vonět po celeru. Přímo na místě jsem si pochopitelně na její název nevzpomněla, ale na celer jo, a tak jsem na čtyřech očuchávala kmen tu zprava, tu zleva.
No řeknu Vám, vidět mě u toho někdo, tak se dnes zaručeně pyšním slušivou košilkou se zavazováním vzadu.

Celer jsem ovšem necítila, tak nevím, jestli je mé určení outkovky zprohýbané (Antrodia sinuosa) správné. Faktem ovšem je, že jsem se dočetla, že po celeru voní jen čerstvé plodnice a tahle byla spíš zaschlá.

Re: Re: Říká se, 17.03.2020 11:13, alesjirsa(m), (O přírodě)

Těžko říct...

Re: Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

Tuto fialkovou nádheru jsem si samourčila jako pórnatku nádhernou (Ceriporia excelsa). Zda správně? Toť otázka.

Re: Re: Říká se, 17.03.2020 11:14, alesjirsa(m), (O přírodě)

Nádherná je, ale jestli je to ten druh, by rozhodl mikroskop...

Re: Re: Říká se, 18.03.2020 04:40, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Tak ta je krásná!

Re: Re: Říká se, 18.03.2020 21:56, tomaj, (O přírodě)

Nádhera.

Re: Re: Říká se, 22.03.2020 21:04, basset(m), (O přírodě)

Týýýjo

Re: Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

Protože mi stejně jako tomajovi není dáno reagovat na Vaše příspěvky, Alešovi tímto vzkazuji, že kdyby mě zabil, nevím, na čem pevník rostl a všem ostatním děkuji za pěkné, co pěkné, kráááásné obrázky Vašich skvělých nálezů a posílám slimejše optimistu, který spolu se mnou v těchto blbých časech vyhlíží s očima na šťopkách světýlko na konci tunelu.

Jak jste na tom Vy? Vidíte ho tam taky? ;)

Re: Říká se, 17.03.2020 11:01, Pavla, (O přírodě)

Latinské jméno barvínků Vinca pochází buď od slovesa vincio, tedy vázat (věnce) nebo vincere, což znamená vítězit a zřejmě odkazuje na léčivé účinky barvínků a jejich vítězství nad nemocí. (zdroj 100+1) A protože Anglosasové si je doma zavěšovali k odhánění zlých duchů, myslím, že nic nezkazím tím, když jednoho zavěsím i tady k nám. Opatrujte se.

P.S. Tak jsem si přečetla Alešovy reakce, za které moc děkuju a poslušně hlásím, že s určováním hub končím. ;) Budu si je fotit jen pro potěchu oka a basta fidli. Mějte fajn den.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30