O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 08:53, Soňa.F., (O přírodě)

Zdravím Vás, přátelé. Bojuji s rozlišením těchto dvou ryzců- jak od sebe rozliším r.peprný a r. plstnatý?

Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 08:54, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 08:55, Soňa.F., (O přírodě)

A tento je který z nich? přijdou mi odlišné, ale nevím, nějak se v těch dvou druzích nedokážu zorientovat...

Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 08:56, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 09:16, Kraken(m), (O přírodě)

Já bych řekl, že první dva jsou plstnaté - lupeny jsou řídké, bělavé až okrově nažloutlé. A ty druhé peprné - lupeny jsou husté, úzké, bělavé.

Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 10:17, Soňa.F., (O přírodě)

Díky,přišlo mi to jako dva druhy, hlavně skrz ty lupeny. U těch prvních navíc po poškození změnily barvu na okrovou.

Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 15:12, Bart, (O přírodě)

Ono to není tak jednoduché. Jsou tam 4 druhy.

Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 19:13, Soňa.F., (O přírodě)

4 druhy? Spodní dvě fotky jsou jedna houba. A horní dvě fotky jsou jedna a ta samá skupinka- svítilo hodně slunce, nepodařilo se mi je vyfotit čistě.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 19:38, Bart, (O přírodě)

4 druhy ve skupině bílých ryzců.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 20:26, Soňa.F., (O přírodě)

A napadá Vás, které druhy to tedy jsou?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 21:48, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jsou to Lactarius piperatus (ryzec peprný), L. glaucescens (r. zelenající), L. vellereus (r. plstnatý) a L. bertillonii (r. Bertillonův). První dva mají husté lupeny, zbývající dva řidší. Lactarius glaucescens se od piperatus odlišuje zejména šedozelenajícím mlékem při zasychání. Rozlišení ryzce Bertillonova a plstnatého už je makroskopicky trošku horší, nejlépe se to zjišťuje reakcí plodnice s KOH. Bertillonův reaguje oranžově, plstnatý nereaguje. Dále jsou tam ještě rozdíly v mikroznacích a udává se také rozdíl v palčivosti.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 21:58, Yohaness(m), (O přírodě)

Zapomněl jsi na ryzec osikový - Lactarius controversus. Tedy pokud se bavíme o velkých a mohutných bílých ryzcích, jinak středně velkých bílých je vícero (palidus, albocarneus...atd.).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 30.07.2019 22:10, Yohaness(m), (O přírodě)

Jinak, k původní otázce Soňi F., jak od sebe nejlépe poznat ryzce peprného a plstnatého... stačí si líznout mléka.
A ještě pro Aleše - tyto druhy jsou přeřazeny do rodu Lactifluus, podobně jako ryzec syrovinka a jemu další dva příbuzné...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 31.07.2019 06:35, Soňa.F., (O přírodě)

Dííky, přesně o tohle mi šlo :-) Jinak děkuji i za doplnění informací k dalším bílým druhům.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ryzec plstnatý nebo peprný?, 31.07.2019 15:01, alesjirsa(m), (O přírodě)

Díky za doplnění, na ten jsem si teď nevzpomněl.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30