O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Z různých důvodů jsem ani nikam nechtěl jít, ale pak mi to přece jen nedalo. A dobře jsem udělal! Narazil jsem totiž na hlívu číškovitou.

Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 21:15, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Gratulace Kájo!!

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Ještě jeden pohled. Vypadá to, že dosud chybí ve zdejším atlase, ani pod jménem pařezník čéškovitý tam není.

Re: Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:39, Tori(m), (O přírodě)

Super, moc pěkný nález. Poptám se, co se aktuálně považuje za platné jméno (Panellus, nebo Tectella) a založím ho tam.

Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:47, Kraken(m), (O přírodě)

Tak fajn, mě se do toho stejně moc nechtělo... Až to zmákneš, přidám ještě pár fotek.

Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 23:19, Tori(m), (O přírodě)

odkaz Nic o tom druhu nevim, tak snad někdo doplní.

Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 23:55, Kraken(m), (O přírodě)

Aha, já myslel, že uděláš popis. A ty jsi založila jen název.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 09.01.2019 00:19, Tori(m), (O přírodě)

A jo, pardon. Zapomněla jsem, že vlastně můžeš taky zakládat nové druhy. Skleróza, no.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 11:51, Hanýžka(m), (O přírodě)

Nyní je správné Tectella patellaris - hlíva číškovitá. Pošlu ti článek (zatím ale jen 1. korektury), pak mohu poslat všem, kdo budou chtít a ozvou se mi na maul, konečnou verzi.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 13:09, Tori(m), (O přírodě)

Díky moc.
Ad název: ve východních Čechách je to ještě Panellus. S názvem ve zdejším atlasu nic neudělám. Ale proč číškovitá a ne čéškovitá, mladé vs. dospělé plodnice?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 17:29, chorcheee(m), (O přírodě)

Viktorie a Karle, mohu poprosit o vložení fotografií a krátkého popisku do Atlasu? Uznáte, že když tam není nic, čtenář, který rozklikne, bude smutný či naštvaný (že ztratil 10 s života ). Víte,že se zdejšímu Atlasu věnuji rád, ale tuhle houbu jsem nikdy nenašel! Takže uznáte, že to asi není práce pro mne .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 17:38, chorcheee(m), (O přírodě)

Jinak: také ji říkám hlíva/Tectella, ale, na rozdíl od Hanýžky, jen pocitově - nic o soudobé taxonomii zde nevím.

A Tori postřeh je trefný. Že by se měla po čéšce (Patella) jmenovat čéškovitá mne samotného nikdy nenapadlo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 18:03, Tori(m), (O přírodě)

Když kouknu do slovníku, patella je buď čéška v koleni, nebo plochá nádoba k servírování či přípravě jídla (talíř, pánvička). Rod Tectella Earle je patrně odvozen od "tecte" (přísl.) = skrytě, nepřímo, a zamýšlen pro druhy s lupeny v mládí překrytými/skrytými velem ("§2 Cryptophylli - Lamellae when young covered by a veil or a cortina or both"). Panus patellaris Fr. je popsaná jako "ploše číškovitá [...] blízká pařezníku obecnému" (plano-cupularis ... P. stiptico affinis). Jenže mladá plodnice je konicky pohárkovitá a dospělá je skoro plochá (soudím podle fotek na netu, neviděla jsem to asi ani na výstavě), takže logiku mají obě pojmenování. Samozřejmě nemykologa to bude tahat ke známějšímu slovu (číškovitá), stejně jako opeňka->opěnka. Ale jak by se jmenovat "měla", to si netroufnu hodnotit, ostatně setkala jsem se s obojím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 22:37, Kraken(m), (O přírodě)

Chorcheee, i když se mi do toho moc nechtělo, už jsem to zkoušel. Ale zřejmě protože Tori tam dala název, nemohu nahrát hlavní foto. Chová se to, jako by tam už bylo a hlásí to, kdo má právo fotku odstranit. Myslím, že fáfa a ještě někdo. Další fotky mi šly nahrát bez problémů, ovšem po uložení se už neobjevily. Takže jsem se s popisem už nezatěžoval... No a teď se navíc ještě objevil problém se správným názvem. Možná by bylo nejlepší to celé odstranit a po vyřešení platného jména bych byl ochotný to celé založit znovu s fotkami i s popisem.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 10.01.2019 23:28, Tori(m), (O přírodě)

Ty tvoje dvě se tam daly přidat, ukazuje mi to teď odkaz "použít jako hlavní fotku". Nevim, kterou z nich tam chceš, resp. jestli by to ještě šlo změnit, tak kdyžtak zkus některou z nich nastavit jako hlavní. Snad to projde. Omlouvám se za chaos, radši nebudu do atlasu zasahovat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 11.01.2019 17:16, Kraken(m), (O přírodě)

Já už je tam vidím, i tu možnost nastavit jednu z nich jako hlavní. Ale přesto raději počkám, než se vyřeší ten momentálně platný název.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 12.01.2019 00:21, Kraken(m), (O přírodě)

Tak jsem to tam přece jen sesmolil. Jestli to nakonec bude hlíva číškovitá, snad to admin dokáže nějak změnit...

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Nesmí chybět obligátní penízovka sametonohá...

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Kržatka zimní.

Re: Re: Včerejší focení v dešti, 09.01.2019 13:09, MirekK, (O přírodě)

pekne fotky,Karle

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Měkkouš kadeřavý.

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Pařezník pozdní.

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Poměrně velká rosolovka mozkovitá, větší jsem fotil jen předloni.

Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 22:29, Kraken(m), (O přírodě)

Po sametonožkách v počtu plodnic vedlo ucho Jidášovo. A možná by i zvítězilo.

Re: Re: Včerejší focení v dešti, 08.01.2019 23:12, petras, (O přírodě)

Parádní fotky.Hned je poznat,že to nekazila modrá obloha a sluníčko.Když se k tomu v létě přidá zelené šero pod listnáči,tak je to peklo.U nás sníh,nenašel jsem ani jednu houbičku.

Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 09.01.2019 07:35, MACEK, (O přírodě)

Ty jsi byl v pralese, hodnotná vycházka

Re: Re: Re: Re: Včerejší focení v dešti, 09.01.2019 10:18, Kraken(m), (O přírodě)

Kdepak v pralese, kousek za městem u potoka, kam se léta vyvážel všelijaký odpad. Nedávno tam vykáceli hodnotné stromy a ty staré, co tam zbyly, teď při větším větru padají. Takže to tam vypadá jako nějaká divočina a i přes ten bordel se tam občas dá něco zajímavějšího najít...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30