O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:01, Yohaness(m), (Houby)

Ano, Včelda to poměrně přesně vystihl. Tak jen na doplnění z našeho výletu, fotky podobné, ale trochu jiné... tato řasnatka by mohla být Peziza varia.

Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:01, Yohaness(m), (Houby)

Smrž nevím, snad něco z okruhu s.vysokého.

Re: Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:54, alesjirsa(m), (Houby)

Nejsem odborník na smrže, ale okruh M. elata by měl mít myslím tmavý klobouk. Toto se asi více podobá Morchella esculenta agg., ale mýlit se mohu.

Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 22:06, Yohaness(m), (Houby)

Ano, řekl bych, že se mýlíš. M. esculenta ani vulgaris to není. Plodnice jsou již staré, ale pořád lehce do zelena, navíc jsou i takto v pokročilém věku pořád protáhlé, to u ostatních zmiňovaných druhů nehrozí... pro příklad staré esculenty z loňska.

Re: Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 08.05.2018 00:00, Herčus, (Houby)

Yohánku, musím se zastat Aleše. Ve smržích je hroznej bordel a od chvíle, co jsem viděl kolik různých typů plodnic (nebo druhů/variet/forem?) se dá najít, tak si netroufám je určovat než do tří kategorií... Polovolný je asi nejsnazší (pokud z toho jednoho někdo neudělá mračna druhů), Druhý jako okruh kuželovitého (sem spadá i vysoký a většina mulčováků, pražáků, spálenišťáků a tak dál), co mají klobouk tvořený +- z "žeber" a klobouky bývají tmavší barev a třetí z okruhu obecného, kam spadá jedlý, tlustonohý, menšina mulčováků a kdovíjaký další. Ty mají klobouk tvořený +- z "pláství" a klobouky bývají světlejší. Jasně... dají se najít typicky vypadající obecné, jedlé, kuželovité atd., ale stalo se mi, že jsem během jednoho dne viděl tolik plodnic z tolika míst, že jsem potom nebyl schopen říct, kde je hranice mezi obecným a jedlým, protože když jsou plodnice jen trochu netypický, už je určení jen bádání. A když je to typická plodnice z netypických míst (dovezená mulč, spáleniště), tak to taky nemusí být opravdu ona. Tvoje plodnice na obou snímcích bych řadil ke smržům z okruhu obecného a i když mezi fotkami vidím rozdíly, tak bych se nedivil, kdyby to byl třeba i ten samý druh. Chtělo by to někoho, kdo se jich ujme hezky od píky, někoho s přístupem k DNA mašinkám a podle toho co řekne DNA zkusit stanovit počet druhů a pak třeba jejich mikro a makroznaky budou vykazovat niance, díky kterým se budou dát určovat i bez DNA, jen doposud nikdo žádný korektní klíč nevymyslel. Uvidím, nechám se překvapit, ale myslím, že se smržema to jednoduchý nebude nikdy... aspoň že se daj konzumovat všechny druhy (nejspíš).

Re: Re: Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 08.05.2018 07:32, Yohaness(m), (Houby)

Tak ještě jinak. Z toho místa mám z dřívějška několikrát nález smržů z okruhu vysokých či kuželovitých, prostě těch s tmavozelenou až černou hlavou. Podívej se na tu první Včeldovu fotku z té mykozoo - tam je tento smrž v mladém stadiu - přijde ti jako esculenta?
Jinak samozřejmě souhlasím, že určování není jednoduché...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 08.05.2018 10:36, Mišák Mikšík, (Houby)

Podle mne to určování dle nějakého makro + mikro klíče nebudou dost dobře možné i kvůli značné vafriabilitě spoustu druhů. Díky tomu, že se do smržů teď obulo spousta mykologů je každým rokem popsáno pár nových druhů a stále více se to zamotává. Takže pokud se někdo nebude chtít ponořit do toho bludiště, asi bude nejjednodušší ponechat naše určování na dosavadní úrovni, protože co nám vlastně zbývá...počkáme si, zda se přeci jen někdo o nějaký klíč nepokusí a pak uvidíme.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 08.05.2018 18:01, basset(m), (Houby)

Tak já jako houbožrout mám smrže rozdělené do tří skupin:

- příliš malý - nebrat
- do košíku
- příliš starý - nebrat

S tím si bohatě vystačím

Re: Re: Re: Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 08.05.2018 19:10, Herčus, (Houby)

Smržoun, co má Včelda v mykozoo mi rozhodně nepřijde, jako okruh esculenta, ale okruh conica a ani bych neřekl, že je to od pohledu conica, ale něco jinýho (podobá se některým, co znám z mulče). Přesto se mi nechce uvěřit, že by to bylo to samé, co máš na fotce ty. Nikdy nemáš záruku, že je to jeden "druh" i když je to třeba ze stejnýho místa. Naživo jsem to neviděl, ale fakt bych neřekl, že je to to samé. Houby jsou záludný mrchy :D

Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:01, Yohaness(m), (Houby)

Helmovka jakási...

Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:01, Yohaness(m), (Houby)

A další řasnatka, zatím jen Peziza sp....

Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:01, Yohaness(m), (Houby)

A kdo pozná toto?

Re: Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:24, Tori(m), (Houby)

Nějaká ronivka?

Re: Re: Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:34, Yohaness(m), (Houby)

Yes! Ronivka podhorská - Hydropus subalpinus, nehojná to houba....

Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:01, Yohaness(m), (Houby)

Na závěr jeden pražský sírovec.

Re: Re: doplněk Včeldy, 07.05.2018 21:46, tomaj, (Houby)

Parádní nálezy i fotky.

Re: Re: doplněk Včeldy, 08.05.2018 19:47, maxim stanko, (Houby)

Moc pěkné


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30