O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Z dovolené ..., 30.04.2018 23:56, soucekp, (O přírodě)

Dnes jsem foťák moc nevytahoval - zachytil jsem jen tuhle skupinku chorošů voštinových, která se nám líbila

Re: Z dovolené ..., 30.04.2018 23:56, soucekp, (O přírodě)

A potom tyhle houbičky, které jsem na lokalitě považoval za závojenky ... a nakonec se z nich vyklubaly nějaké štítovky - kam jsem byl nasměrován znalejšími kolegyněmi .

Re: Z dovolené ..., 30.04.2018 23:56, soucekp, (O přírodě)

Mám doma exsikát - osobně jsem zvládl kouknout na výtrusy . Pokud by houbička snad zaujala Hanýžku, tak mohu zaslat . Mějte se prima a ať vám to fotí! PS

Re: Re: Z dovolené ..., 01.05.2018 09:37, maxim stanko, (O přírodě)

Pěkné

Re: Re: Re: Z dovolené ..., 01.05.2018 14:02, Patrik(m), (O přírodě)

U některých druhů potřebuješ znát i strukturu pokožky klobouku, a to - jak jsem již sám zjístil - se nejlépe mikroskopuje na čerstvých plodnicích, z exsikátu mi to osobně vůbec nešlo. Ale pěkné, divím se, že si v tom suchu vůbec něco našel. U nás je od včerejška dost silný vítr, takže vlhko už není ani v údolích ...

Re: Re: Re: Re: Z dovolené ..., 01.05.2018 20:14, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pokožka klobouku se mi z exsikátů dělá dobře, nestraš mi potenciální Pluteokolegy.
Tady tipuji pokožku klobouku z sphaeropedunculátních (kulovitých s nožičkou)elementů. A tipuji, že to bude ta štítovka, na které se zatím neshodneme, v Genebanku je pod různými jmény, píšu o tom v článku o Pluteus floccipes (pro rejpaly, české jméno jsem ještě oficiálně neuveřejnila, takže zatím jen provizorně štítovka vločkonohá). Označuji ji tam jako P. nanus f. griseopus, ale P. nanus (štítovka nízká) je polyfyletický druh a nutně potřebuje neotypus ... Fotka je dost osekaná, poprosím na hsevcikova@mzm.cz fotku v plné kvalitě a údaje k ní. Určitě se na ni ráda podívám. Měla našedlý třeň a rostla na zemi, že?

Re: Re: Re: Re: Re: Z dovolené ..., 01.05.2018 22:01, soucekp, (O přírodě)

Hanko, přesně tak. Měla našedlý třeň a rostla ze země. Právě proto jsem původně tipoval spíše závojenku než štítovku. Fotky pošlu na mail a až se dostanu na poštu, tak pošlu i exsikát . Jinak v okolí byly jasany, topoly bílé, lísky a bezy. Klobouk cca 2cm. Měj se prima a někdy na viděnou! Petr


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30