O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Neděle byla pro mě plná zajímavých druhů. Začalo to tím, že jsem naprosto nečekaně objevil spadlou olšovou větvi s kornicí otrubičnatou (Encoelia furfuracea).

Re: Nálezy z neděle, 02.02.2018 09:42, vlk(m), (Houby)

...jsou moc hezké...narazil jsem na ně jen jednou v životě...a to doslova narzil...do suché větve liskáče...máš je parádní...

Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Velkou radost jsem měl z prvonálezu bradavkatky jeřábové (Eutypella sorbi).

Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Tuto houbu jsem tu před časem dával jako druh, s jehož určením si nejsem příliš jistý. Na té lokalitě, kde jsem v neděli chodil, ho nacházím poměrně běžně. A teprve nedávno jsem se na něj díval trochu pod mikroskopem a snad už jsem konečně přišel na to, o co se jedná. Domnívám se, že to je pórnatka bledoplavá (Ceriporiopsis gilvescens). Je zajímavé, že tento druh se vyskytuje typicky v bučinách, avšak zde žádné buky nejsou a rostl buď na pařezu dubu nebo vrby.

Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Na lokalitě se také nachází jeden starý stoh slámy, který už tam zřejmě delší dobu, neboť i na něm už také rostou houby. Našel jsem tam tuto rážovku (v terénu jsem si myslel, že je to snad nějaká Orbilia, ale výtrusy byly elipsoidní s jednou přehrádkou, což okazuje na rod rážovka).

Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Potěšil mě též další nález masenky zlatozelené (Hypocrea aureoviridis).

Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

Prsnatka korová (Rosellinia corticium).

Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 19:58, alesjirsa(m), (Houby)

A asi největší radost jsem měl z nálezu čepičatky hlízonohé (Meottomyces dissimulans); ČS ČR: DD.

Re: Re: Nálezy z neděle, 01.02.2018 22:12, tomaj, (Houby)

Zajímavé nálezy.

Re: Re: Nálezy z neděle, 02.02.2018 08:06, soucekp, (Houby)

Pěkné! Na mě udělala dojem masenka. Tu budu hledat


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30