O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Dnes ještě několik zajímavých taxonů ze jmenovaných oblastí. Velmi zajímavý druh řebříčku Achillea clavennae, který má sivě šedě plstnaté listy a vyskytuje se v alpínském stupni Alp.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Len vytrvalý alpský, Linum perenne subsp. alpinum je taktéž rostlina alpínských trávníků.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Mateřidouška Thymus polytrichus - další zajímavý vysokohorský druh Triglavu.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II., 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Součástí alpínských trávníků jsou i vzácnější pampelišky Taraxacum sekce Alpina, které se od dalších sekcí liší mj. tím, že stonek je kratší než listy na délku a svým horizontálním areálem rozšíření.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Posledním z těch 50 druhů vyfocených v Triglavu, který je pro mě celkem zajímavý, je tolije bahenní. Sice se u nás vyskytuje také, avšak v Julských Alpách byla dosti hojná a bylo zajímavé, že jsem na ni narazil nejen na údolních loukách, ale také jako součást alpínských trávníků, jako např. v tomto případě.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II., 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Dalším prvonálezem, který jsem kromě Alp nalezl také právě na vrcholu Velkého Rozsutce, je glaciální relikt dryádka osmiplátečná, Dryas octopetata.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II., 09.12.2017 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

Dnes zakončím ještě jedním zajímavým druhem, který jsem našel na travnatém úpatí skály kousek pod turistickou cestou na vrcholu Velkého rozsutce - bodlák sivý, Carduus defloratus subsp. glaucus. Příště dám ještě pár zajímavých rostlin a potom přejdu na nejzajímavější nálezy hub

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 16:42, alesjirsa(m), (O přírodě)

Moc krásné.

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 17:09, Véna, (O přírodě)

Pěkné Patriku.

Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 17:30, Zdeno(m), (O přírodě)

A hlavně sakra poučné...

Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 10.12.2017 21:35, Patrik(m), (O přírodě)

Díky...

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 17:54, maxim stanko, (O přírodě)

Moc krásné a poučné. Také dám nejdříve zítra nějaké kytky

Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 09.12.2017 19:45, MACEK, (O přírodě)

Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry II. , 10.12.2017 21:38, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, tak jsem zvědav na ty tvoje ... jak já vždy říkám - kdo chce být mykologem, musí se stát nejprv hlavně botanikem. Důkaz toho lze nalézt také ve Zdenových kvízech. A taky při určování herbitrofních pyrenomycetů, kde je také důležité znát do určité míry substrát.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30