O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:15, Yohaness(m), (Houby)

Pár fotek z posledních dní... helmovka žlutonohá - Mycena renati.

Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:15, Yohaness(m), (Houby)

Tady si nejsem jist, ale možná stejný druh jako předešlý.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 11:48, Zdeno(m), (Houby)

Bývají i takovéhle, ale i s mnohem tmavšími kloboučky...

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 23:12, Yohaness(m), (Houby)

Díky, asi to bude ona i Herčus je stejného názoru...

Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 08:45, Hanýžka(m), (Houby)

Určitě je to ona, je hodně variabilní. U nás roste po stovkách, tak ji mám v oku.

Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:15, Yohaness(m), (Houby)

Letos moje první hřibovitá, klouzek zrnitý - Suillus granulatus.

Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:15, Yohaness(m), (Houby)

Řasnatka nějaká... nevím, každopádně Peziza sp.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 23:30, Tori(m), (Houby)

Hm, v teplejších částech republ. roste už P. phyllogena, modrofialově zbarvená dužina na řezu je dobrou nápovědou pro její určení (prý je to vidět hlavně u mladých plodnic, sama jsem ji zatím nenašla).

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 23:54, Yohaness(m), (Houby)

Tý jo, dobře Tori! Vzal jsem položku a začal dnes sušit, tudíž ještě nebyla úplně suchá. Tak jsem rozlomil a ona modrofialově zbarvená dužnina! Chceš se na to kouknout pod mikroskopem?
Lokalita Chřiby, listnatý les, buky a habry.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 19:40, Tori(m), (Houby)

Jo, ráda. Nejblíž budu mít na mikroskopování čas od poloviny června, takže stačí poslat až potom. Kdybys náhodou potkal nějaké Melastizy, klidně je k tomu přihoď, dlouhodobě mě zajímá jejich rozšíření (a jsou na určování snadné).

Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:15, Yohaness(m), (Houby)

Masečník kulovitý - Sarcosoma globosum. Dovoz z Finska, hlavní poděkování Michalovi Mikšíkovi a také Jarda Malý mi pomohl... Úžasný zážitek vidět tuto houbu naživo.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:36, basset(m), (Houby)

Až ho najdu, tak si ho také vyfotím

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 23:33, Dano, (Houby)

Tak to abys vyjel, na Sibiř je daleko, brzy skončí jeho období.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 11:52, Zdeno(m), (Houby)

No, myslel jsem si, že masečníka nafoceného v ČR se nedožiju...Krásná to houba, jen ta šiška mi tam trochu kompozičně nesedí...

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 13:15, alesjirsa(m), (Houby)

To věřím... Také je mým snem ho vidět naživo, ovšem jsem si vědom toho, že je to dost neskromné přání ...

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 14:16, Pavla, (Houby)

Život je čekání na to, kdy se naše sny změní ve skutečnost. (Victor Hugo)

Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 15:48, Patrik(m), (Houby)

Stačí zajet do CHKO Jeseníky, taková Šumava má do nich totiž daleko. To je jedno z mála míst, kde bych v ČR masečníka kulovitého ještě čekal. Kdo zná klimatické, geolologické a přírodní podmínky této oblasti, jistě pochopí proč...

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 16:15, basset(m), (Houby)

Ale z té oblasti pravděpodobně nejsou popsány historicky žádné nálezy.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 17:23, karelzbrd(m), (Houby)

no, já si myslím, že Yohaness, jak je "pořád" fotí v Česku, že se časem výtrusy někde chytnou, ne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 19:31, MartinKL, (Houby)

Na Vysočině někde bude. Akorát ho tam na jaře nikdo nehledá..

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 19:38, MartinKL, (Houby)

Na nahouby jsem dával ten svůj "nález" z minulého týdne. Ne, že bych tomu věřil, ale nikdo to ani nevyvrátil

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 08:47, Hanýžka(m), (Houby)

Moc se mi to sice nezdá, ale pokud máš exsikát, není nic snazšího než kouknout pod mikrák. Literaturu a případně i srovnávací materiál mám.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 23:20, Yohaness(m), (Houby)

Yohaness je fotil na živo poprvé a měl na celou akci asi 10 minut, pak už si je odváželi jiní borci.
Ale houbu jsem viděl, držel v ruce a že tam úplně nepasuje šiska (Zdeno) mně zas tak nevadí...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 19:49, Patrik(m), (Houby)

To bude tím, že v této oblasti se v minulosti neprováděl žádný mykologický průzkum, navíc ani v současnosti to tam není nějak pořádně mykologicky prozkoumávaná oblast. Přitom je zde chladné, vysokohorské klima a jsou zde původní lesní společenstva, místy až pralesovitého charakteru, kde na rozdíl od Šumavy nikdy neprobíhala žádná intenzivní těžba (malá zalidněnost oblasti, malá zaměstnanost). Navíc je to daleko od Prahy, takže politici se raději vyřádí na té Šumavě

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 20:18, MartinKL, (Houby)

Původní smrčiny asi na Vysočině nebudou, ale to nejspíše nebyly ani v době posledních nálezů.

Bez ohledu na to co je to za pozůstatek tam byla třeba spousta březnovek, které někdo považuje za vzácnější houbu. Bohužel také za zenitem, ale identifikovatelné.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 21:50, Zdeno(m), (Houby)

Zajímavé úvahy, Patriku...

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 19:44, vevanek, (Houby)

Jó, masečník. Před pár lety mě 1. dubna na něj nachytal Tonda z Kralup na jiných stránkách

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 22:41, kutas, (Houby)

Ale v roce 2012 tam někdo dal uvěřitelný nález a já doteď nevím jestli to byla sranda nebo ne.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 23:09, Tori(m), (Houby)

Nebyly to tyhle v r. 2013? odkaz M.Mikšíkovi je poslal někdo z Finska a pokud se dobře pamatuju, tak nejdřív dal na nahuby fotku jakože to je z ČR a až za pár dní sdělil sladkou novinku, že to bylo tady jenom focené, ale ne nalezené. Mykologické vtípky.

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 24.05.2017 07:28, chorcheee(m), (Houby)

To by se nemělo dělat. Závistivce by z toho - dřív než se doví pravdu - mohl trefit šlak (ranit mrtvice či klepnout Pepka )

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 24.05.2017 11:07, kutas, (Houby)

Ne, tyhle to nejsou, je to o rok dříve, jedna fotka, prý od Prachatic.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 08:49, Hanýžka(m), (Houby)

Jednou jsem tam dala uvěřitelný nález já pod jinou přezdívkou, upravila jsem tehdy nějakou fotku, je to tak 5-7 let zpátky. Bylo to samozřejmě na apríla. Pár lidí se nachytalo a psalo mi ss, těm jsem se přiznala. Dost se bavím, proč zrovna tento kus hnědého blivajzu všichni tak chtějí. Přitom by mohli snít třeba o nálezu nádherné štítovky barvoměnné Pluteus variabilicolor, štítovky (dříve pretnatky žluté) Pluteus fenzlii nebo štítovky Favreho (Pluteus favrei). Tomu říkám krásné houby a byl by to pro ČR (bez Slovenska) prvonález.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 12:55, kutas, (Houby)

Jedná se o tuto fotku? Dal to tam někdo 8.12.2012. A ty žluté štítovky bych od sebe v lese dost pravděpodobně nerozeznal.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 15:12, Včelda, (Houby)

moje řeč, já masečníku - s odpuštěním - říkám hovno s razítkem. Jde holt o to, že je to vzácná hubka, kdyby byl běžný, neštěkl by po něm ani pes...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 15:28, alesjirsa(m), (Houby)

Já tedy nevím jak Vy ostatní, ale mně se ta houba líbí taková, jaká je. Abych byl upřímný, všechny houby se mi líbí takové, jaké jsou. Že jsou některé vzácné, je už jen informace navíc. A nechci být kritický, ale výrok "...kdyby byl běžný, neštěkl by po něm ani pes..." snad nemůžeš myslet vážně... !!!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 17:05, Včelda, (Houby)

a proč by ne? Jako nějaký pes by možná štěknul, ale určitě by se jen minimum lidí rozplývalo jaká že je to vlastně nádhera... Stejně jako nikdo neomdlívá, když dnes vyfotíš třeba černorosol bukový. Samozřejmě že i masečník má něco do sebe, ale ten základ je v jeho vzácnosti.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 17:20, alesjirsa(m), (Houby)

Tak v tom případě mě k tomu minimu přiřaď ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 25.05.2017 18:18, Včelda, (Houby)

tak jo, řadím tě k miminu Chápu ale jak to myslíš, každá houba je něčím krásná a zajímavá, o tom žádná. Nicméně znám stovky krásnějších hub a myslím, že rozhodně nejen já.

Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:15, Yohaness(m), (Houby)

Brouk na závěr, střevlík Scheidlerův - Carabus scheidleri.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 22.05.2017 22:20, tomaj, (Houby)

Moc pěkné.Nemám co dodat jenom zírám.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 14:12, Pavla, (Houby)

Pěkné nálezy a bombovní masečník. To má tak někdo štěstí.

Taky jsem si v sobotu myslela (bláhově), když jsem během chvilky, než muž vycouval z garáže, našla 4 4lístky, že mě bude štěstíčko v lese provázet, ale našla jsem … „houby“

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 14:15, Pavla, (Houby)

a brouky focení nebavilo.

Honzo, přeji Ti do budoucna hodně štěstí při hledání vlastního Sarcosoma ... (nejlépe někde u nás) DOMA!

Re: Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 23:27, Yohaness(m), (Houby)

Carabus ullrichi...
A děkuji moc, že mi držíš palce.

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 23.05.2017 20:09, Forrest Run(m), (Houby)

Tvůj Species nova?!?
Cool!

Re: Re: Nálezy z posledních dní, 26.05.2017 11:47, Kraken(m), (Houby)

Krasavec! Cos mu slíbil, že ti takhle postál?

Re: Re: Re: Nálezy z posledních dní, 27.05.2017 23:52, Yohaness(m), (Houby)

Slíbil jsem mu čestné místo v mojí sbírce...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30