O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 13:44, alesjirsa(m), (O přírodě)

Dávám poněkud opožděně nálezy z 1. května, kdy jsem se byl poprvé podívat v PR Pučanka jižně od Horažďovic. Je to vápencová lokalita, kde roste řada vstavačovitých a jiných vzácnějších rostlin, a MLZ má odsud zdokumentovanou řadu zajímavých druhů hub, včetně smržů (odkaz). Přestože jsem po nich usilovně pátral, žádné smrže se opět nekonaly. Nakonec jsem byl rád za 3 prvonálezy hub a několik dalších rostlinných prvonálezů.

Na jednom místě pod smrky rostly hvězdovky. Byla to hvězdovka brvitá (Geastrum fimbriatum), samozřejmě loňská, a kousek dál rostly dokonce dvě plodnice hvězdovky dlouhokrké (Geastrum pectinatum), kterou jsem vůbec nečekal a udělala mi velkou radost.

Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 21:30, Patrik(m), (O přírodě)

To znám, něco podobného jsem zažil nedávno - NPR Polanský les, prý mykologicky nejzajímavější lokalita v CHKO Poodří s mnoha druhy smržů, já tam nenašel téměř nic, ani ty smrže

Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 13:44, alesjirsa(m), (O přírodě)

Asi polovinu lokality tvořily bučiny a zde jsem našel další prvonález - káčovku penízkovou (Biscogniauxia nummularia).

Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 21:02, Tori(m), (O přírodě)

Moc pěkný, gratuluju.

Re: Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 21:31, Patrik(m), (O přírodě)

Ta je u nás poměrně běžná, na rozdíl od ostatních káčovek...

Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 13:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Žádnou vstavačovitou rostlinu jsem nenašel, tak aspoň mi radost udělal zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus); Červený seznam: C3; §3

Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 21:31, Patrik(m), (O přírodě)

Zajímavé, na orchideje je podle mě ještě brzo, budou tam od 2. poloviny měsíce až začátkem června.

Re: Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 22:07, alesjirsa(m), (O přírodě)

Máš pravdu, trochu jsem to přecenil. Ale viděl jsem tam růst lilii zlatohlavou, tak doufám, že až pokvete, budu ve správnou dobu na správném místě ...

Re: Re: Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 08.05.2017 16:13, Patrik(m), (O přírodě)

O tu se neboj, ta kvete celý červenec.

Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 13:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Z mechů se našla například klaminka keříčkovitá (Anomodon viticulosus) ...

Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 13:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

... a některá Tortella.

Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 07.05.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

Snad Tortella inclinata.

Re: Re: Re: Nálezy z minulého týdne, 08.05.2017 13:58, alesjirsa(m), (O přírodě)

Nevím, těch druhů je víc a nezdají se mi uplně snadné na odlišení ...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30