O houbách

Rezavec dubomilný (kmenový)
Inocutis dryophila (Berk.) Fiasson et Niemela (1984)

Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Rezavec dubomilný (kmenový)
Autor fotografie: chorcheee

Období růstu: květen - říjen

Plodnice

Plodnice kopytovité, až 200 mm široké, za mlada okrové až oranžové, měkké, na přirůstajícím okraji plstnaté. Dužina z poměrně tenké (ca 1 cm) vláknité vrstvy oranžové barvy, která obaluje jádro z hrudkovitých spletenců mycelia. Hymenofor tvoří poměrně velké rourky s hranatým ústím (1 - 3 na mm), smetanové až tmavě šedohnědé barvy.

Důležité určovací znaky

Kopytovitý tvar, růst výhradně na oslabených živých dubech, měkká konzistence, velké rourky.

Biotop

Roste výhradně na dubech (letních, zimních a snad i dalších druzích), udává se, že většinou ve výšce 1 až 5 m nad zemí. Do kmenu proniká nejčastěji pahýly po odlomených větvích a prorůstá podél dřeňových paprsků. Destruuje přednostně jádrové dřevo, které je již mrtvé a neplní vodivou funkci. Infikované stromy většinou přežívají mnoho let, ale stávají se mechanicky oslabené a náchylné ke zlomům a vývratům.

Možnost záměny

Stejného hostitele si vybírá i rezavec dubový (Pseudoinonotus dryadeus), nazývaný také kořenový. Ten většinou roste nízko při zemi (na kořenových nábězích), má velmi drobné rourky a za vlhkého počasí gutuje tmavohnědé kapičky (oblíbený fotografický objekt). Rezavec dubový (kořenový) je také nepochybně hojnější, než rezavec dubomilný (kmenový).

Vědecká/lidová synonyma

Inonotus dryophilus.

Význam

Vzácná dřevokazná houba. Pro svou vzácnost nemá v našem současném lesnictví fytopatogenní význam.

Literatura a zdroje

Hagara L, Antonín, V (2014). Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství.



Nahrajte své fotografie