O houbách

Lysohlávka horská
Psilocybe montana (Pers.) P. Kumm.

Založil: basset(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Lysohlávka horská
Autor fotografie: Patrik

Období růstu: květen - říjen

Klobouk

Klobouk 5 - 20 mm, hygrofánní, za vlhka slizký, k okraji s prosvítavými lupeny nebo až rýhovaný, nejprve polokulovitý, pak zvoncovitě rozložený, na středu někdy s centrálním hrbolkem, barvy hnědé až rezavě hnědé, směrem ke kraji světlejší.

Hymenofor

Lupeny připojené až krátce sbíhavé, řídké, v mládí rezavě hnědé s bělavým ostřím, později černohnědé s jemným nafialovělým odstínem.

Třeň

Třeň 2 - 5 x 0, 1 - 0, 2 cm, hnědý, směrem k bázi tmavší, podélně bíle vláknitě žíhaný.

Dužnina

Dužnina tenká, rezavě hnědá, bez výrazného pachu, po poranění neměnící barvu (dužnina neoxiduje).

Mikroskopické znaky

Výtrusy 7 - 9, 5 x 4, 5 - 6 μm, elipsoidní, mandlovitého tvaru, v profilu mírně nestejnostranné, hladké, silnostěnné, s apikálními zárodečními póry a nenápadnými hilovými přívěsky. Spory jsou tmavě šedohnědé barvy.

Biotop

Vyrůstá od září do listopadu (někdy až do prosince) a za mírné zimy ji můžeme nalézt potom i brzo na jaře. Roste ve skupinách na chudých vlhkých půdách na sluncem vyhřívaných místech z xerotermní vegetací, např. na jižně orientovaných svazích a skalách v porostech suchomilnějších mechů. V mém případě vyrůstala typicky na okraji habrobučiny u mýtiny na teplejším (jižním) svahu u kraje lesní cesty v porostu suchomilných mechů mezi semenáčky smrků (což je typická lokalita výskytu tohoto druhu). Jedná se o druh spíše vrchovin a horských oblastí.

Další zajímavosti a postřehy

Jedná se o drobnou houbičku, kterou můžeme zaměnit za různé podobné menší křehutky, kržatky nebo čepičatky rodu Galerina. Nedávno se molekulárními studiemi zjistilo, že tento druh nepatří do rodu Psilocybe, protože patří do odlišné vývojové větve a nemá tedy s druhy rodu Psilocybe společného předka. Rod Deconica patří tedy k nehalucinogenní vývojové větvi lysohlávek.

Vědecká/lidová synonyma

scientist synonymy of Psilocybe / Deconica montana on the Index fungorum

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch

mycoweb.com
myko.czNahrajte své fotografie