O houbách

Černorosol chrupavčitý
Exidia cartilaginea S. Lundell & Neuhoff

Založil: basset(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit

Černorosol chrupavčitý
Autor fotografie: Zdeno

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: leden - prosinec

Plodnice

Plodnice za mlada prosvítavě bílé, později tmavnoucí až do červenohněda či světle hněda. Dužnina je rosolovitě chrupavčité konzistence. Plodnice o velikosti 5 - 30 mm, bochánkovité, na povrchu zvlněné, často s lesklým povrchem, přisedlé k substrátu. Výtrusný prach bílý, basidiospory válcovité, allantoidně prohnuté, 10 - 13 x 4 - 5 μm.

Biotop

Dle červeného seznamu se jedná o téměř ohrožený druh (NT). Vyrůstá celoročně, především v chladnějších měsících roku, saprofyticky na dřevě listnáčů, především na padlých kmenech a větvích ležících na zemi. Z ČR je znám především z dřeva lípy (Tilia). Vyskytuje se roztroušeně od pahorkatin do nižších horských poloh, jak na přirozených stanovištích, jakými jsou např. habřiny s lípou, tak i v alejích, vzácněji v parcích.

Možnost záměny

Mladé, bělavě zbarvené plodnice lze zaměnit za ještě vzácnější černorosol bělavý, E. thuretiana, který však nemá rosolovitě chrupavčitou dužninu a vyrůstá hlavně na dřevě buku. V mládí může být podobný i černorosol bukový. Vzhledově i barevně podobný je i černorosol borový, E. saccharina, který však vyrůstá pouze na dřevě Pinus (borovic).

Vědecká/lidová synonyma

Exidia cartilaginea f. abromeitii Neuhoff, Pilze Mitteleuropas (Stuttgart) 2: 20 (1935)
Exidia cartilaginea S. Lundell & Neuhoff, Pilze Mitteleuropas (Stuttgart) 2: 19 (1935) f. cartilaginea

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch+ Přidat další fotografieProzatím NEOVĚŘENÉ fotografie

Černorosol chrupavčitý
vevanek, detail

Komentáře

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času