O houbách

Černorosol bukový
Exidia glandulosa (Bull.) Fr.

Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Černorosol bukový
Autor fotografie: chorcheee

Období růstu: leden - prosinec

Plodnice

Plodnice 3 - 15 cm široké, 0, 3 - 1, 5 cm vysoké, rozlité, pružně rosolovité, slizké, leskle černé nebo hnědočerné, velmi nepravidelně mozkovitě zprohýbané, pak ploché, místy z roztroušenými, drobnými, kuželovitými, tuhými výrustky bez vůně a chuti.

Biotop

Na ležících větvičkách listnatých dřevin, nejen buků. Nejčastější je v lužních lesích a na pravidelně vlhkých místech (údolí řek a potůčků, inverzní polohy, stinné bučiny. . . ). Nejrozšířenější černorosol.

Kdy roste

Roste po celý rok, však nejčastěji jej najdeme v zimních měsících.

Možnost záměny

Velmi podobný je černorosol smrkový (Exidia pithya Fr. ), rostoucí však na dřevě jehličnanů. Další naše běžné černorosoly (E. cartilaginea, E. recisa, E. saccharina a E. truncata) nebývají tak tmavé a mají velmi vyhraněné substrátové preference.



Další zajímavosti a postřehy

Poikilohydrický druh. Za sucha sesychá v tenkou křehkou blanku, která s navlhčením zase ožívá a nabývá původní rosolovitou konzistenci. De/rehydratační cykly jsou pro tvory snášející vyschnutí velmi vysilující a nepřežijí je v libovolném počtu a intenzitě. Poikilohydrickým houbám jistě svědčí víc, pokud mohou být hydratovány souvisle po delší dobu.



+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30