O houbách

Hřib plavý
Boletus impolitus

Založil: Kraken(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Hřib plavý
Autor fotografie: Kraken

Klobouk

Klobouk je nejdřív polokulovitý, později polštářovitě klenutý, masitý, hedvábitě vláknitý, plavě hnědý, žlutohnědý, někdy s olivovým nádechem. Po otlačení hnědne. Široký je 50 - 250 mm.

Hymenofor

Rourky jsou světle citronové až zlatožluté, později nazelenalé. Po otlačení nemění barvu. Barva výtrusného prachu je olivově světle hnědá.

Třeň

Třeň 50 - 180 x 20 - 80 mm, břichatý až kyjovitý, nažloutlý až citronově žlutý, v mládí často s červenalým nádechem, bez síťky, pod kloboukem zrníčkatý, níže vláknitě šupinkatý

Dužnina

Dužina je na řezu světle žlutá, neměnící barvu, na bázi načervenalá. Chuť nasládlá s nakyslým, ve stáří až nepříjemně karbolovým zápachem.

Biotop

Roste nehojně až vzácně, roztroušeně, jednotlivě i ve skupinách ve světlých listnatých lesích a parcích, zejména pod duby, buky a habry, občas i pod lipami. Dává přednost půdám s vyšším obsahem vápníku.

Kdy roste

Roste od června do září

Možnost záměny

Podobný je hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri), který roste na podobných stanovištích, ale jeho třeň je minimálně v horní části pokrytý výraznou síťkou, dužnina a rourky na řezu modrají a má příjemnou houbovo ovocnou vůni.

Další zajímavosti a postřehy

Patří mezi takzvané teplomilné hřiby, ale je možné ho najít i na severozápadě pod Krušnými horami, kde dává přednost jihozápadně orientovaným svahům a okrajům lesa, kde ho nacházím většinou pod duby a trnkami. Někteří houbaři sice mladé plodnice sbírají, ale všeobecně se k jídlu nehodí, protože při tepelné úpravě odporně páchnou.

Vědecká/lidová synonyma

Hřib nelesklý, hřib skvrnitý
Hemileccinum impolitum (Fr. ) Šutara 2008
Leccinum impolitum (Fr. ) Bertault 1980
Xerocomus impolitus (Fr. ) Quél. 1888
Tubiporus impolitus (Fr. ) P. Karst. 1882
Boletus suspectus Krombh. 1836

Význam

Z hlediska ohrožení je zařazen do kategorie NT (téměř ohrožený)


  • Klobouk

  • Hymenofor

  • Třeň

  • Dužnina


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

Nejaktuálnější latinskej názef, 15.02.2012 11:42, Forrest Run(m)

....by měl bejt Hemileccinum impolitum (Fr.) Šutara 2008
Narazil jsem na něj v knize Hřibovité Houby od Šutara, Mikšíka a Jandy....vzápětí jsem to konzultoval s Jiříkem Burlíkem, kterej považuje přeřazení do tohodle (pod)rodu za celkem logický, protože stejně jako H.skvrnitý tvoří přechod mezi kozákama a hřibama...nicméně, je to pojetí týhle skupiny mykologů a není třeba se s ním nějak dogmativně řídit....

Barva výtrusného prachu..., 15.02.2012 11:11, Forrest Run(m)

.... olivově světle hnědá.

Synonyma a pár technickejch!:-), 15.02.2012 10:41, Forrest Run(m)

Boletus suspectus Krombh. 1836
Hemileccinum impolitum (Fr.) Šutara 2008
Leccinum impolitum (Fr.) Bertault 1980
Tubiporus impolitus (Fr.) P. Karst. 1882
Xerocomus impolitus (Fr.) Quél. 1888


K vůni bych doplnil i jódovej, resp.jodoformovej zápach, hlavně na bázi třeně, kde je cejtit už od mládí.

Roste i na jiným než vápenatým, ale vždy aspoň mírně bazickým substrátu...například na čediči nebo opuce.....nejvíc nálezů mám z okrajů lesů....teplomilný vzrostlý doubravy nebo dubohabřiny s vtroušenou lískou a při okrajích i trnkou, hlavně J a JV expozice.....nebo z lesních světlin, kde rád roste mezi mařinku, barvínkem nebo vstavačema(Hlístník hnízdák nebo V.nachový). Preferuje humózní půdu.

Patří mezi mezi časný hřiby.....osobně ho považuju za předskokana dubáků...obvykle 3 až 5 dnů od prvních plaváků vylezou první dubáčci.....k jídlu se opravdu nehodí a často bejvá i červivej, což by měl bejt s jeho relaticní nehojností důvod pro jeho zamaskování a ponechání osudu....v oblasti teplomilný květeny navíc slouží jako dobrej indikátor "barevných hřibů"...od přívěskáče přes Legala a Quéleta až po satana a Fechtnera.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30