O houbách

Hřib sametový
Xerocomus pruinatus

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit

Hřib sametový
Autor fotografie: fáfa

Období růstu: červenec - listopad

Klobouk

je 30-90(-130)mm široký, zprvu polokulovitý, potom klenutý, nakonec poduškovitý nebo ploše rozprostřený, většinou více nebo méně hnědý, na některých místech často s příměsí oranžového nebo červeného odstínu, někdy dokonce celý tmavě červený nebo téměř černý. Povrch klobouku je suchý, matný někdy jakoby ojíněný, v mládí je lysý nebo sametový a často vrásčitý, později až jemně plstnatý. Za normálních povětrnostních podmínek nerozpraskává na drobná políčka.

Hymenofor

rourky jsou v dospělosti téměř připojené nebo u třeně mírně stlačené a malím zoubkem sbíhající, 7-10(-15)mm dlouhé, v mládí světlé až živě žluté později žlutoolivové nebo olivově nazelenalé.

Třeň

je 40-80x8-20mm velký, téměř válcovitý nebo dole trochu rozšířený, většinou bez síťky, jen ve vzácných případech s málo zřetelnou, nepříliš výraznou síťkou, obvykle nahoře žlutý a ve střední a spodní části víceméně načervenalý.

Dužnina

Dužnina v klobouku za mlada šťavnatá až máslově měkká, ve třeni křehká a šťavnatá, později vláknitá až tuhá. V klobouku i v dospělosti tvrdá a na řezu se zbarvuje mírně do modrá a při zasychání červená. Chuť lahodná, vůně ovocná.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach hnědoolivový, výtrusy jsou eliptické, vřetenovité, podélně jemně rýhované, velikosti 11, 5-14 x 4, 5-5, 5 µm.

Biotop

listnaté i jehličnaté lesy, upřednostňuje dubiny a doubravy. Roste od pahorkatin až do hor.

Kdy roste

od července do listopadu (někdy i do prosince)

Možnost záměny

Hřib osmahlý (Boletus ferrugineus Schaeff. 1762), který má však u vrcholu třeně nevýraznou červenohnědou síťku s velkými oky a roste většinou v horských smrčinách. Je jedlý.
Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron (Bull. ) Šutara 2008) v dospělosti mající klobouk rozpraskaný na políčka a třeň ve stáří hustě červeně až fialově červeně zrnitý. Dužninu má v dospělosti nápadně měkkou. Je jedlý.
Hřib hnědý (Imleria badia (Fr. ) Vizzini 2014), který je celý mohutnější, má kaštanově hnědý klobouk a dužnina na řezu intenzivněji modrá. Je také jedlý.
Hřib červený (Hortiboletus rubellus (Krombh. ) Simonini, Vizzini & Gelardi 2015), který roste v listnatých a smíšených lesích ovlivněných většinou člověkem. Upřednostňuje dusíkem bohaté půdy. Je jedlý.

Vědecká/lidová synonyma

Boletellus pruinatus (Fr. & Hök) Klofac & Krisai
Boletellus pruinatus f. luteocarnosus Klofac & Krisai
Boletus fragilipes C. Martin
Xerocomus fragilipes C. Martin (Pouzar)
Xerocomus pruinatus (Fr. & Hök) Quél.
Xerocomus pruinatus var. luteocarnosus (Klofac & Krisai) anon. ined

Význam

dobrý jedlý.

Literatura a zdroje

Hřibovité houby-Šutara, Mikšík, Janda str. 232 2009
Biolib.cz


  • Klobouk


+ Přidat další fotografieProzatím NEOVĚŘENÉ fotografie

Hřib sametový
Josef Šesták, detail

Komentáře

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času